Jak naprawić izolację poziomą?

Wersja do druku Poleć znajomemu

Izolacja pozioma (nazywana inaczej przeponą poziomą) to wykonana najczęściej na fundamencie izolacja z papy, folii PEHD lub specjalnej masy. Do jej zadań należy odcięcie ściany od fundamentu. Izolacja zapobiega kapilarnemu podciąganiu wody z gruntu do ścian.

Prawidłowo wykonana izolacja zabezpiecza budynek przed wilgocią, i jej konsekwencjami takimi jak pleść, grzyb czy erozja murów. Wykonanie izolacji poziomej to jedno z najważniejszych zadań przy budowie domu.

W starych budynkach, których budowa odbywała się z wykorzystaniem starych technologii niejednokrotnie zachodzi potrzeba odnowienia izolacji poziomej.

izolacja pozioma - naprawa izolacji

Jak naprawić izolację poziomą?

Poniżej przedstawiam sposób w jaki pomżna naprawić taką izolację.

Metoda, której można użyć przy naprawie polega na nawierceniu ściany fundamentowej i iniektowaniu (wlewaniu bądź wstrzykiwaniu pod ciśnieniem) specjalnych środków, które krystalizują się w murze i blokują kkapilarne podciąganie wody. Działanie środków polega na rozpłynięciu się w murze i w procesie krystalizacji zamknięciu wszystkich porów i kapilar, przez migruje woda.

W pasie, w którym będą wykonywane nawiercenia należy skuć tynki. Otwory należy wiercić w jednej linii bądź w dwóch liniach (jedna nad drugą z przesunięciem tzw. zygzakiem). Wiercenia dokonuje się powyżej gruntu, tak aby odtworzona przepona odcięła mur nad gruntem. Mur, w którym wykonuje się otwory powinien być pełny. Wykonanie otworów w pustakach szczelinowych czy cegle dziurawce nie da efektu - płyn musi nasączyć mur w jednej linii. Otwory (szczeliny) sprawią, że płyn rozleje się w niewiadomym miejscu nie tworząc płaszczyzny odcinającej.

Otworzy nawierca się wiertłem fi 14 w odległości 10-15 cm. Należy je nawiercać na około 95% grubości muru, zwracając uwagę, żeby nie przewiercić się na wylot. Jeżeli używa się środków do iniekcji w płynie można otwory wykonać pod kątem (tak aby ciecz nie wypływała). Jeżeli do iniekcji używa się specjalnych kremów nawierty mogą być poziome.

Po wykonaniu nawierceń dobrze jest je odpylić przy użyciu sprężarki. Środki izolujące w postaci płynów można wlewać przy użyciu lejków, środki w kremie można aplikować przy użyciu pistoletów (jak do zwykłych kartuszy) lub aplikatorów (przeznaczonych do tzw. kiełbas 600 ml).

Po wypełnieniu otworu i wsiąknięciu środka w mur należy zaszpachlować otwory (najlepiej dedykowaną zaprawą). Przy naprawach izolacji pozimej należy pamiętać o zachowaniu jej ciągłości. Istotny, jest też fakt, że naprawa izolacji poziomej może wymagać poprawek - środki aplikuje się wewnątrz muru i nigdy nie można mieć 100% pewności że za pierwszym razem poprawnie rozprowadzą się w danym miejscu. Poprawki wykonuje się analogicznie poprzez nawiercenie i zaaplikowanie środków w obszary, które wykazują zawilgocenie.

 Sprawdzonymi środkami do napraw przepony pozimej są m. in. płyn Kiesey, Kiesey Injektcreme, SikaMur.

Hydroizolacje

Hydroizolacje budowlana to materiały do wykonania zabezpieczania budynku przed wilgocią, wodą i wilgocią powietrza. Hydroizolacja ma na celu zminimalizowanie szkód związanych z wilgocią, takich jak deformacje konstrukcji, korozja, pleśń i nieprzyjemny zapach. Hydroizolacja jest szczególnie ważna w przypadku narażenia elementów budynku na wilgoć, takich jak tarasy, balkony, piwnice, dachy i ściany.

Hydroizolacja może być przeprowadzona w różny sposób, w zależności od rodzaju konstrukcji i miejsca, które ma być zabezpieczone. Najczęściej stosowane materiały do hydroizolacji to:

  1. Folie hydroizolacyjne: Folie te są wykonane z polietylenu, polipropylenu lub PCV. Są one stosowane na dachu, podłodze, w ścianach i na tarasach.

  2. Emulsje asfaltowe: Emulsje te są stosowane w celu zapewnienia szczelności i wodoodporności dachów i fundamentów.

  3. Masy bitumiczne: Masy te są stosowane do uszczelniania rur, kanałów, dachów i balkonów.

  4. Powłoki hydroizolacyjne: Farby te są stosowane do malowania powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak ściany, dachy i tarasy.

  5. Maty bentonitowe, papy, membrany izolacyjne

W przypadku przeprowadzania hydroizolacji budowlanej ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał do zabezpieczenia konkretnego elementu budynku oraz aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących sposobu aplikacji materiału. Warto również zadbać o regularną kontrolę stanu hydroizolacji oraz dokonywać niezbędnych napraw w przypadku wykrycia uszkodzeń.

 1  2  3  4  Następne » 
do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter