Rozwiązywane problemy: wykwity solne na murach

Wykwity solne to biały osad, który pojawia się na murach budynków, zwłaszcza na murach z cegły lub kamienia, w wyniku wypływania soli z materiałów budowlanych. Wykwity solne składają się głównie z chlorku sodu i innych soli mineralnych, które rozpuszczają się w wodzie i migrują na powierzchnię muru wraz z wilgocią. Wykwity solne są nieestetyczne i mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni muru, dlatego warto podjąć działania w celu ich usunięcia i zapobiegania ich powstawaniu.

Wykwity solne na murach są często spowodowane podsiąkaniem kapilarnym. Dalszą przyczyną może być z kolei uszkodzona izolacja pozioma. Poniżej - środki chemiczne i impregnaty do murów ograniczające problem wykwitów solnych.

Wykwity solne i wysole to zanieczyszczenia, które powstają na powierzchni murów w wyniku migracji soli mineralnych z wody lub podłoża. Proces ten jest często nazywany "wysalaniem" i zazwyczaj jest wynikiem nadmiernej wilgoci.

Woda, która wsiąka w mur, może zawierać rozpuszczone sole mineralne, takie jak chlorki, siarczany, węglany i inne. Kiedy woda wniknie do porowatej struktury muru, następnie paruje na powierzchni, zostawiając za sobą pozostałości soli mineralnych, które tworzą charakterystyczne osady białe lub szare.

Wysalanie jest szczególnie powszechne w starych budynkach zbudowanych z materiałów porowatych, takich jak cegła, kamień, zaprawa murarska i tynk, które łatwo wchłaniają wodę. Wysalanie może również wystąpić w nowoczesnych budynkach, które nie są odpowiednio izolowane lub wentylowane, co prowadzi do nagromadzenia wilgoci w ścianach.

Wykwity solne i wysole mogą powodować szereg problemów w budynkach, w tym degradację powierzchni murów, odkształcenia, spękania, korozję, a nawet osłabienie struktury muru. Dlatego ważne jest, aby w odpowiedni sposób usuwać te zanieczyszczenia i zapobiegać ich powstawaniu poprzez stosowanie odpowiednich metod izolacji i wentylacji.

Zobacz także: osuszanie budynków, osuszanie murów, przepony iniekcyjne, blokowanie wilgoci i podsiąkania kapilarnego

Nazwa Producent Jedn. miaryCenaZamów
AQUASTOP - system osuszania budynkówAquastopszt.Zapytaj o cenę
GeoLite MicroSilicatoKerakolllitrZapytaj o cenę
Bostik BLOCK A715 HYDRO CREME (KIESEY INJECTCREME)HEY'DIszt.93,23 PLN
THERMOSANDrizorokgZapytaj o cenę
IZOHAN wodochron WIzohanlitrZapytaj o cenę
MAXSEAL SULFATDrizorolitrZapytaj o cenę
MAXCLEAR SULFATDrizorolitrZapytaj o cenę
KERABUILD ECO OSMOCEM biały, szaryKerakollkg8,88 PLN
EuroCret HMCHufgardlitrZapytaj o cenę
Antisulfat - płyn do odsalania murów 10 KGHEY'DIkgZapytaj o cenę
do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter