Zaprawy samopoziomujące i wyrównawcze

Wylewki samopoziomujące, zaprawy samopoziomujące i wyrównawcze służą do wyrównywania powierzchni posadzek, podłóg i podkładów betonowych.

Zaprawy samopoziomujące i wyrównawcze składają się z cementu, wypełniaczy, żywic i innych dodatków, które nadają zaprawie specyficzne właściwości. Zaprawy te są zwykle stosowane w celu wyrównania powierzchni na nierównych podłożach, przed ułożeniem płytek, paneli podłogowych lub wykładzin dywanowych. Mogą również służyć do wyrównywania ścian przed malowaniem lub tapetowaniem.

W odróżnieniu od mas samopoziomujących, zaprawy samopoziomujące i wyrównawcze wymagają ręcznego rozprowadzenia po powierzchni. Zaprawy te są zwykle mniej płynne niż masy samopoziomujące, co oznacza, że ​​mogą być trudniejsze do rozprowadzenia, ale jednocześnie dają większą kontrolę nad kształtem i strukturą powierzchni.

Zaprawy samopoziomujące i wyrównawcze mogą być stosowane na różnego rodzaju podłożach, takich jak beton, anhydryt, płyty gipsowo-kartonowe czy stare posadzki. Są one również dostępne w różnych kolorach i mogą być pigmentowane, co pozwala na uzyskanie różnych efektów dekoracyjnych.

Podsumowując, zaprawy samopoziomujące i wyrównawcze są stosowane do wyrównywania powierzchni podłóg, ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Składają się z cementu, wypełniaczy, żywic i innych dodatków, a ich skład zależy od konkretnego produktu i warunków zastosowania. W odróżnieniu od mas samopoziomujących, wymagają one ręcznego rozprowadzenia, ale pozwalają na większą kontrolę nad kształtem i strukturą powierzchni.

Zaprawy samopoziomujące muszą być zgodne z normą PN-EN 13813:2003. Skład bazowy to mieszanka cementów z wypełniaczami mineralnymi i modyfikatorami. Gęstość materiału sypkiego wynosi około 1,1 kg/dm3. Przedział temperatur stosowania mieści się między 5 a 10°C. Parametry wytrzymałości mechanicznej (zgodnie z PN-EN 13813):

  • Wytrzymałość na ściskanie: C30
  • Wytrzymałość na zginanie: F7 Skurcz materiału (wg PN-EN 13813) wynosi 0,3 mm/m.
  • Odporność na ścieranie (wg PN-EN 13813) to klasa A12.
  • Konsystencja (wg PN-EN 13813) wynosi 145.

Przeznaczenie gotowych, samopoziomujących zapraw cementowych polega na ręcznym wylewaniu podkładów oraz podłoży pod płytki ceramiczne, kamienne, elastyczne wykładziny, parkiety i mozaiki ceramiczne.

Przygotowanie wylewki samopoziomującej: Suchą mieszankę cementową można nakładać warstwami, jednak nie przekraczając grubości pojedynczej warstwy 20 mm. Przed nałożeniem kolejnej warstwy, powierzchnię należy zagruntować emulsją gruntującą.

Przygotowanie podłoża: Podłoże musi być dokładnie oczyszczone i pozbawione zanieczyszczeń. Wytrzymałość podłoża na rozciąganie powinna przekraczać 1,5 MPa. Przed rozpoczęciem procesu wylewania, podłoże trzeba zagruntować 2-3 razy emulsją gruntującą. To ułatwia rozprowadzanie masy i zmniejsza chłonność podłoża. Po wylaniu wylewki, należy ją wygładzić od strony ścian, a istniejące dylatacje w podłożu trzeba oznaczyć i po związaniu wylewki przeciąć w tych miejscach.

Wykonanie wylewki: Zawartość opakowania należy wsypać do odmierzonej ilości wody, zgodnie z instrukcją producenta. Składniki należy dokładnie wymieszać aż do uzyskania jednolitej masy bez grudek. Po około 5 minutach odczekania, zaprawę trzeba ponownie wymieszać. Na przygotowane podłoże należy wylać płynną zaprawę i równomiernie rozprowadzić pacą stalową lub łatą, unikając nadmiernego wysychania powierzchni. Produkt powinien być przechowywany w suchych pomieszczeniach, w oryginalnych opakowaniach. Czas przechowywania nie przekracza 12 miesięcy.

 

Nazwa Producent Jedn. miaryCenaZamów
NIVORAPID NIVORAPID MapeikgZapytaj o cenę
maxit ABS 430 DuroLit (weber.floor 4630 DuroLit)maxit ABS 430 DuroLit (weber.floor 4630 DuroLit)DeitermannkgZapytaj o cenę
KERATECH Eco FLEXKERATECH Eco FLEXKerakollkgZapytaj o cenę
KERALEVEL Eco LRKERALEVEL Eco LRKerakollkg6,21 PLN
BOTAMENT M 54 FMBotamentkgZapytaj o cenę
Baumit masa samopoziomująca Nivello 30Baumit masa samopoziomująca Nivello 30BaumitkgZapytaj o cenę
Deitermann HKS (weber.tec 933)DeitermannkgZapytaj o cenę
NIVOPLAN szaryNIVOPLAN szaryMapeikgZapytaj o cenę
KERATECH Eco R10KERATECH Eco R10KerakollkgZapytaj o cenę
Baumit masa samopoziomująca Nivello 10Baumit masa samopoziomująca Nivello 10BaumitkgZapytaj o cenę
Renowacyjna szpachla wapienna RSW 20*MurexinkgZapytaj o cenę
PODLEWKA PCC G50 rozlewna zaprawa naprawczaPODLEWKA PCC G50 rozlewna zaprawa naprawczaColverkgZapytaj o cenę
PLANOLIT 315PLANOLIT 315MapeikgZapytaj o cenę
Jastrych BAUMIT E 225Jastrych BAUMIT E 225BaumitkgZapytaj o cenę
Szpachla drobnoziarnista Repol BK 05*Szpachla drobnoziarnista Repol BK 05*MurexinkgZapytaj o cenę
 1  2  3  Następne » 
do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter