Układanie kostki brukowej

Podczas układania kostki brukowej należy zwracać uwagę na kilka istotnych kwestii, aby uzyskać trwałą i estetyczną powierzchnię. Poniżej przedstawiam najważniejsze z nich:

  1. Podłoże: Podłoże pod kostkę brukową powinno być odpowiednio przygotowane i wypoziomowane. Nie może być zbyt miękkie ani zbyt twarde. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie na nim warstwy żwiru lub piasku.

  2. Wielkość i grubość kostek: Kostki brukowe, zwłaszcza kostki granitowe, powinny być w równych rozmiarach i o stałej grubości. Dzięki temu łatwiej jest je ułożyć równomiernie.

  3. Wzór układania: Przed rozpoczęciem układania kostki brukowej należy zaplanować wzór, w jakim kostki będą ułożone. Dobrze dobrany wzór pozwoli uzyskać estetyczny i spójny wygląd powierzchni.

  4. Wyrównanie powierzchni: Kostki brukowe należy ułożyć w taki sposób, aby powierzchnia była równa. Nierówności należy korygować za pomocą klinów i młotka.

  5. Spoiny: Między kostkami brukowymi powinny być pozostawione spoiny.  Dzięki temu kostki są stabilne i mniej narażone na pękanie.

  6. Wykończenie: Po ułożeniu kostek brukowych należy dokładnie je wykończyć. Powierzchnię należy zagruntować i wypełnić za pomocą fugi do bruku.

  7. Odprowadzenie wody: Powierzchnia ułożona z kostki brukowej powinna być prawidłowo odprowadzana z wody. Należy zatem zapewnić odpowiedni spadek, aby woda nie zalegała na powierzchni.

Uwzględnienie powyższych kwestii podczas układania kostki brukowej pozwoli uzyskać trwałą, estetyczną i funkcjonalną powierzchnię.

System układania kostki brukowej składa się z trzech składników: mikrobetonu podkładowego (pod nawierzchnię i krawężniki > 70 MPa) PROBET HS PROBET D (drenażowy) , preparatu kontaktowego PROBOND i fugi mineralnej FLOWBRUK. Przy jego użyciu można tworzyć nawierzchnie brukowe szczelne bądź przepuszczające wodę. System polecany jest szczególnie w miejscach prestiżowych i mocno obciążonych ruchem. Elementy tworzące system mogą być stosowane samodzielnie.

W ofercie także impregnaty i zaprawy do naprawy kostki brukowej.

Nazwa Producent Jedn. miaryCenaZamów
FLOWBRUK - zaprawa do fugowania kostki brukowejFLOWBRUK - zaprawa do fugowania kostki brukowejCemixkgZapytaj o cenę
PROBET - podłóże pod kostkę brukową i krawężnikiPROBET - podłóże pod kostkę brukową i krawężnikiCemixkgZapytaj o cenę
PROBOND - warstwa sczepna do kostki brukowejPROBOND - warstwa sczepna do kostki brukowejCemixkgZapytaj o cenę
SiBRUKSiBRUKprodukt polskilitr12,23 PLN
MAXJOINT PAVMAXJOINT PAVDrizorokgZapytaj o cenę
STRAŻNIK BRUKU IZOHANSTRAŻNIK BRUKU IZOHANIzohanlitrZapytaj o cenę
Fuga do kostki brukowej PF 30Fuga do kostki brukowej PF 30MurexinkgZapytaj o cenę
do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter