Zastosowanie: podbudowa drogowa

Podbudowa drogowa to element budowy drogi znajdujący się pod warstwą nawierzchni drogowej. Jej głównym zadaniem jest rozłożenie obciążenia drogi oraz równomierne rozprowadzenie sił nacisku po całej powierzchni drogi, co zapewnia stabilność, trwałość oraz bezpieczeństwo drogi.

Podbudowa drogowa składa się z materiałów o dużej nośności, takich jak kamienie, kruszywa mineralne, tłuczeń, żwir lub beton. Materiały te są układane warstwowo i zasadniczo podzielone są na dwie główne kategorie: podbudowę stabilizowaną mechanicznie (podbudowę wykonaną z gruntu stabilizowanego mechanicznie lub kruszywa mineralnego) oraz podbudowę niezwiązującą (wykonaną z materiałów, które nie są związane z zaprawą cementową lub asfaltową).

Podbudowa drogowa jest bardzo ważnym elementem budowy drogi, ponieważ stanowi fundament i podparcie dla warstw nawierzchniowych, które są narażone na największe obciążenia. Dlatego też, dobrze wykonana podbudowa drogowa przyczynia się do trwałości i bezpieczeństwa drogi.

Celem wykonania podbudowy drogowej jest zapewnienie stabilności, trwałości oraz bezpieczeństwa drogi. Podbudowa stanowi fundament, na którym opiera się cała konstrukcja drogi, dlatego jej odpowiednie wykonanie jest niezwykle istotne. Główne cele wykonania podbudowy drogowej to:

  1. Rozłożenie obciążeń - podbudowa drogowa pozwala na rozłożenie obciążeń pojazdów na większą powierzchnię, dzięki czemu ulegają one zmniejszeniu i równomiernej dystrybucji na całej drodze.

  2. Zwiększenie nośności - podbudowa drogowa wykonana z odpowiednich materiałów o dużej nośności, pozwala na zwiększenie nośności drogi, co umożliwia ruch ciężkich pojazdów bez uszkodzeń nawierzchni.

  3. Stabilizacja drogi - solidnie wykonana podbudowa drogowa stabilizuje całą konstrukcję drogi i zapobiega jej osuwaniu się lub zapadaniu.

  4. Zapewnienie równomiernego rozprowadzenia sił nacisku - równomierne rozprowadzenie sił nacisku na całą powierzchnię drogi zabezpiecza przed jej uszkodzeniem oraz zapewnia komfort jazdy.

  5. Odprowadzenie wody - odpowiednio wykonana podbudowa drogowa zapewnia właściwe odprowadzenie wody z powierzchni drogi, co zapobiega zalaniu i osłabieniu konstrukcji drogi.

Wykonanie odpowiednio solidnej i trwałej podbudowy drogowej pozwala na zwiększenie trwałości, nośności oraz bezpieczeństwa drogi.

Nazwa Producent Jedn. miaryCenaZamów
Geowłóknina TIMGEO HTprodukt polskim2Zapytaj o cenę
GEOKRATA 50 - geokrata komórkowa 50 mmprodukt polskim2Zapytaj o cenę
GEONIA PESprodukt importowanym2Zapytaj o cenę
Typar SF-40Du PontZapytaj o cenę
Neoweb GWS 200PRSm2Zapytaj o cenę
Geowłóknina drogowaprodukt importowanym2Zapytaj o cenę
GEOKRATA DROGOWAprodukt polskim2Zapytaj o cenę
Geowłóknina poliestrowaprodukt importowanym2Zapytaj o cenę
Geokrata GEOMAXXprodukt polskim2Zapytaj o cenę
Geowłóknina Polyfelt FTencate - Polyfeltm2Zapytaj o cenę
Geokrata PINEMAprodukt importowanym2Zapytaj o cenę
Geosiatka zespolona z geowłókniną Polgrid FSR BXprodukt polskim2Zapytaj o cenę
Geokompozytprodukt importowanym2Zapytaj o cenę
do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter