Tynki renowacyjne

Jednym ze sposobów osuszania zawilgoconych murów jest stosowanie tynków renowacyjnych, zwykle w połączeniu z wykonaniem przepony poziomej zatrzymującej proces kapilarnego podciągania wody przez mury.

W przypadku braku lub uszkodzenia izolacji fundamentów, woda z gruntu poprzez kontakt z murem zostaje podciągana do góry kapilarami, transportując rozpuszczone sole i związki mineralne. Powoduje to stopniowe zawilgocenie murów, postępujące na coraz większą wysokość. Woda przechodząc na ściany częściowo odparowuje, zostawiając sole w murze, a one ulegają krystalizacji tworząc widoczne wykwity. Oprócz wątpliwego efektu estetycznego, sole te również niszczą strukturę muru.
Praktykuje się kilka metod osuszania zawilgoconych murów, jednak nie ma idealnego sposobu na pozbycie się soli z muru. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie tynków renowacyjnych, które działają w dwojaki sposób. Po pierwsze, dzięki wysokiej porowatości wspomagają parowanie wody z zawilgoconych murów, przyspieszając w ten sposób osuszanie murów. Posiadają obniżoną przewodność kapilarną, dzięki czemu mur przy powierzchni pozostaje suchy. Po drugie, tynki nie transportują soli na powierzchnię tynku, a zatrzymują je w głębi muru, co również przyczynia się do zachowania wysokiej zdolności tynku do odprowadzania pary wodnej.

W przypadku drastycznie wilgotnych i zasolonych murów stosuje się tzw. tynki ofiarne, które nakłada się czasowo, aby obniżyć zawartość soli w murze przed nałożeniem tynku renowacyjnego.

Skuteczność tynków renowacyjnych w dużym stopniu zależy od przygotowania podłoża oraz dobrania właściwej farby (paroprzepuszczalnej i hydrofobowej).

Nazwa Producent Jedn. miaryCenaZamów
Deitermann FP (weber.san 956)Deitermann FP (weber.san 956)Deitermannkg2,66 PLN
 BOTAMENT MS 20 biały BOTAMENT MS 20 białyBotamentkg6,27 PLN
Keracover Eco Silox PitturaKeracover Eco Silox PitturaKerakolllitrZapytaj o cenę
THERMOSANTHERMOSANDrizorokg5,54 PLN
SANABUILD FONDOSANABUILD FONDOKerakollkg73,91 PLN
Izohan Krystalizator K6Izohan Krystalizator K6IzohankgZapytaj o cenę
THERMOSAN FTHERMOSAN FDrizorokgZapytaj o cenę
SANABUILD ECO FINITURASANABUILD ECO FINITURAKerakollkg4,67 PLN
BOTAMENT MS 20BOTAMENT MS 20Botamentkg5,41 PLN
SANABUILD ECOSANABUILD ECOKerakollkg4,12 PLN
 1  2  Następne » 
do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter