Jak wykonać przejście szczelne?

Wersja do druku Poleć znajomemu

Przejścia szczelne przez ściany betonowe to sytuacja przeprowadzania przez ściany różnego rodzaju przewodów instalacyjnych jak kable elektryczne, instalacje wodne, co wymaga wykonania uszczelnień. Jest to istotne zwłaszcza przy instalacjach prowadzonych pod ziemią, które przechodzą przez ściany fundamentowe.

przejście szczelne jak wykonać

Jak wykonać trwałe przejście szczelne? Jak wykonać przejścia szczelne przez ściany betonowe?

Uszczelnienia tego typu wykonuje się m.in. przy użyciu gotowych zestawów do przejść szczelnych Stopaq 2100.

Przejście szczelne rozpoczynamy od wykonania otworu w murze. Otwór powinien być odpowiednio większy od przeprowadzanych przewodów - na tyle duży, aby wyciskany później uszczelniacz otaczał przeprowadzony przewód.

Typowe miejsce stosowania Stopaq 2100 to właśnie uszczelnienie rur i przewodów instalacyjnych przechodzących przez beton i ściany fundamentowe.

Po umieszczeniu przewodu (kabla, rury, wiązki kabli) należy wprowadzić iniektor i wycisnąć kit tworząc pierścień wokół przewodu. Należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie ciągłości wyciskanej warstwy kitu. W przypadku uszczelnienia wiązek przewodów lub kilku rur w jednym otworze należy wycisnąć odpowiednio więcej kitu, żeby otoczył on w pełni każdą wiązkę. 

Po wypełnieniu przestrzeni kitem należy w obu stron zatkać otwór specjalnym cementem hydraulicznym (dołączonym w zestawie). Wypełnienie należy zrobić w ten sposób żeby nie było pustki między kitem a cementem - kit pod wpływem wody może się przesunąć i utracimy szczelność. W momencie kontaktu kitu z wodą następuje jego pęcznienie - wszelkie wolne przestrzenie i styki z przewodami zostają dokładnie otorzone kitem. Zapewnia to skuteczność i trwałość przejściu szczelnemu.

Uszczelnienie przejścia rury przez fundament w części podziemnej może być także wykonane z wykorzystaniem Waterstop RX.

Taśma bentonitowa jest również stosowana do uszczelniania rur i przewodów, które przechodzą przez ściany fundamentowe. Jej zastosowanie ma na celu zapobieżenie wyciekom wody i wilgoci w miejscach penetracji przez ściany, tzw. przejścia szczelne przez ściany betonowe.

więcej »

Hydroizolacje

Hydroizolacje budowlana to materiały do wykonania zabezpieczania budynku przed wilgocią, wodą i wilgocią powietrza. Hydroizolacja ma na celu zminimalizowanie szkód związanych z wilgocią, takich jak deformacje konstrukcji, korozja, pleśń i nieprzyjemny zapach. Hydroizolacja jest szczególnie ważna w przypadku narażenia elementów budynku na wilgoć, takich jak tarasy, balkony, piwnice, dachy i ściany.

Hydroizolacja może być przeprowadzona w różny sposób, w zależności od rodzaju konstrukcji i miejsca, które ma być zabezpieczone. Najczęściej stosowane materiały do hydroizolacji to:

  1. Folie hydroizolacyjne: Folie te są wykonane z polietylenu, polipropylenu lub PCV. Są one stosowane na dachu, podłodze, w ścianach i na tarasach.

  2. Emulsje asfaltowe: Emulsje te są stosowane w celu zapewnienia szczelności i wodoodporności dachów i fundamentów.

  3. Masy bitumiczne: Masy te są stosowane do uszczelniania rur, kanałów, dachów i balkonów.

  4. Powłoki hydroizolacyjne: Farby te są stosowane do malowania powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak ściany, dachy i tarasy.

  5. Maty bentonitowe, papy, membrany izolacyjne

W przypadku przeprowadzania hydroizolacji budowlanej ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał do zabezpieczenia konkretnego elementu budynku oraz aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących sposobu aplikacji materiału. Warto również zadbać o regularną kontrolę stanu hydroizolacji oraz dokonywać niezbędnych napraw w przypadku wykrycia uszkodzeń.

 1  2  3  Następne » 
do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter