Jak zakleić rysy w betonie

Wersja do druku Poleć znajomemu

Rysy w betonie to kłopot, z którym można się często zetknąć na placu budowy.

Jak naprawić (skelić) beton, mur lub ścianę)? Bardzo dobrą i skuteczną metodą jest technika polegająca na wykorzystaniu wysokorozpływnych żywic iniekcjyjnych.

Jak zakleić i naprawić rysy w betonieKlejenie rys w betonie za pomocą żywicy iniekcyjnej.

Żeby skleić rysy w betonie (lub innym materiale jak cegła, klinkier czy kamień) należy najpierw odpowiednio przygotować samą rysę. Najlepiej je odpylić przy użyciu odkurzacza przemysłowego lub sprężarki. Większość żywic do klejenia betonu działa na wilgotnym podłożu dlatego można też do celu oczyszczenia rysy użyć myjki ciśnieniowej i przepłukać rysę.

Jeżeli pęknięcie występuje na powierzchni poziomej (np. w jastrychu) możemy żywicę wylać na rysę - jej lepkość jest na tyle niska że dzięki grawitacji żywica wniknie w podłoże i sklei rysę. Dobrze jest wtedy na rysie wykonać dodatkową bruzdę w kształcie litery V, żeby zapewnić jej lepszą spływalność. Czasem zasadne jest dokonanie niewielkiego nacięcia tarczą do betonu żeby nieco poszerzyć rysę.

Po wypełnieniu "po brzegi" rysy żywicą i związaniu można zaszpachlować beton przy użyciu odpowiedniej masy szpachlowej.

W przypadku rys pionowych np. w murze lub ścianie procedura jest nieco inna. Iniekcje przeprowadza się w górnej części pęknięcia, tak żeby żywica mogła swoboidnie spłynąć w dół. Czasem, gdy mamy długie pęknięcie, można to robić etapami zaczynając od dołu. Szczelinę szpachlujemy przed przystąpieniem do zalewania jej żywicą - zapobiegnie to wylewaniu się materiału na zewnątrz. Szczelina będzie miała wtedy postać podłużnego naczynia, które będzie trzeba zalać żywicą. Do zalewania szczelin pionowych używa się lejków iniekcyjnych, które wkłada się w nawiercone w murze wzdłuż szczeliny otwory.

Gdy mamy do czynienia z bardzo głębokimi rysami, zanieczyszczonymi lub nie jesteśmy w stanie oszacować jak głębokie mogą być uszkodzenia zasadne jest zastosowanie iniekcji ciśnieniowej. W powierzchniach poziomych wykonuje się je poprzez nawiercenie otworów wzdłuż szczeliny i umieszczeniu w nich iniektorów do pompy ciśnieniowej, która poda żywicę. Rysy na powierzchniach pionowych wykonuje się analogicznie z zastrzeżeniem, że wcześniej rysy z zewnątrz należy zaszpachlować, żeby materiał nie wyciekł na zewnątrz.

Żywice iniekcyjne jak Kerabuild Epofill są przystosowane do pracy zarówno przy użyciu pomp iniekcyjnych jak i do ręcznego wlewania. Produkty tego typu są najczęściej dwuskładnikowe, co oznacza że sklejanie i wiązanie żywicy następuje stosunkowo szybko pod  wpływem reakcji chemicznej. 

Podobne tematy:

Rozwiązywane problemy: uszkodzenia betonu, wykruszenia żelbetu
Zastosowanie: wypełnianie ubytków i naprawy, naprawa żelbetu i betonu, iniekcje grawitacyjne i ciśnieniowe
Rozwiązania systemowe: sklejanie rys i pęknięć w betonie

 

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter