Jak zakleić rysy w betonie

Wersja do druku Poleć znajomemu

Pęknięcia i rysy w betonie to kłopot, z którym można się często zetknąć na placu budowy.

Jak naprawić (skelić) beton, mur lub ścianę? Jak naprawić pęknięcia w betonie? Bardzo dobrą i skuteczną metodą jest technika polegająca na wykorzystaniu wysokorozpływnych żywic iniekcjyjnych.

Jak zakleić i naprawić rysy w betonie

Klejenie rys w betonie za pomocą żywicy iniekcyjnej.

Żeby skleić rysy w betonie (lub innym materiale jak cegła, klinkier czy kamień) należy najpierw odpowiednio przygotować samą rysę. Najlepiej je odpylić przy użyciu odkurzacza przemysłowego lub sprężarki. Większość żywic do klejenia betonu działa na wilgotnym podłożu dlatego można też do celu oczyszczenia rysy użyć myjki ciśnieniowej i przepłukać rysę.

Jeżeli pęknięcie występuje na powierzchni poziomej (np. w jastrychu) możemy żywicę wylać na rysę - jej lepkość jest na tyle niska że dzięki grawitacji żywica wniknie w podłoże i sklei rysę. Dobrze jest wtedy na rysie wykonać dodatkową bruzdę w kształcie litery V, żeby zapewnić jej lepszą spływalność. Czasem zasadne jest dokonanie niewielkiego nacięcia tarczą do betonu żeby nieco poszerzyć rysę.

Po wypełnieniu "po brzegi" rysy żywicą i związaniu można zaszpachlować beton przy użyciu odpowiedniej masy szpachlowej.

W przypadku rys pionowych np. w murze lub ścianie procedura jest nieco inna. Iniekcje przeprowadza się w górnej części pęknięcia, tak żeby żywica mogła swobodnie spłynąć w dół. Czasem, gdy mamy długie pęknięcie, można to robić etapami zaczynając od dołu. Szczelinę szpachlujemy przed przystąpieniem do zalewania jej żywicą - zapobiegnie to wylewaniu się materiału na zewnątrz. Szczelina będzie miała wtedy postać podłużnego naczynia, które będzie trzeba zalać żywicą. Do zalewania szczelin pionowych używa się lejków iniekcyjnych, które wkłada się w nawiercone w murze wzdłuż szczeliny otwory.

Gdy mamy do czynienia z bardzo głębokimi rysami, zanieczyszczonymi lub nie jesteśmy w stanie oszacować jak głębokie mogą być uszkodzenia zasadne jest zastosowanie iniekcji ciśnieniowej. W powierzchniach poziomych wykonuje się je poprzez nawiercenie otworów wzdłuż szczeliny i umieszczeniu w nich iniektorów do pompy ciśnieniowej, która poda żywicę. Rysy na powierzchniach pionowych wykonuje się analogicznie z zastrzeżeniem, że wcześniej rysy z zewnątrz należy zaszpachlować, żeby materiał nie wyciekł na zewnątrz.

Żywice iniekcyjne jak Kerabuild Epofill są przystosowane do pracy zarówno przy użyciu pomp iniekcyjnych jak i do ręcznego wlewania. Produkty tego typu są najczęściej dwuskładnikowe, co oznacza że sklejanie i wiązanie żywicy następuje stosunkowo szybko pod  wpływem reakcji chemicznej. 

Jeżeli do uzupełnienia są większe przestrzenie, rekomendujemy użycie produktu MAXGROUT

Podobne tematy:

Rozwiązywane problemy: uszkodzenia betonu, wykruszenia żelbetu
Zastosowanie: wypełnianie ubytków i naprawy, naprawa żelbetu i betonu, iniekcje grawitacyjne i ciśnieniowe
Rozwiązania systemowe: sklejanie rys i pęknięć w betonie

Kiedy powstają rysy w betonie?

 

Samoczynne uszczelnienie rys w betonie na drodze krystalizacji betonu wodoszczelnego z domieszką Maxseal Super Admix.

Domieszka Maxseal Super Admix działa na bazie krystalizacji w porach betonu, co pozwala na samoczynne uszczelnienie rys skurczowych w fazie dojrzewania betonu. Proces krystalizacji zachodzi poprzez reakcję domieszki z wolnymi solami wapnia i wodą w porach betonu, co prowadzi do powstawania kryształów, które zatykają drobne szczeliny i pory.

więcej »

Wypełnianie pęknięć i szczelin

PEKNIECIA i SZCZELINY - wypalnianie i naprawa

Produkty do naprawy pęknięć posadzek betonowych. Rozwiązanie systemowe: sklejanie rys i pęknięć w betonie

Wypełnianie pęknięć i szczelin w betonie jest ważnym procesem naprawy, który pozwala na przywrócenie integralności struktury betonowej. Pęknięcia i szczeliny mogą powstawać z różnych powodów, takich jak wpływ czynników atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne, korozja lub wady w projekcie lub wykonawstwie. Wypełnienie tych uszkodzeń zapobiega dalszemu rozwojowi i utrudnia dostęp do wody, powietrza i innych substancji, które mogą wpłynąć na wytrzymałość betonu.

Metoda wypełniania pęknięć i szczelin w betonie może różnić się w zależności od rozmiaru, głębokości i kształtu uszkodzenia. Niektóre z najczęściej stosowanych metod obejmują:

  1. Wypełnianie żywicami epoksydowymi - żywice epoksydowe są jednymi z najczęściej stosowanych materiałów do wypełniania pęknięć i szczelin w betonie. Żywica epoksydowa jest odporna na korozję, substancje chemiczne i wodę, a także ma bardzo dobre właściwości klejące. Aby wypełnić pęknięcie lub szczelinę, konieczne jest usunięcie wszystkich luźnych fragmentów betonu z obszaru uszkodzenia, a następnie nałożenie żywicy epoksydowej.

  2. Wypełnianie pianką poliuretanową - pianka poliuretanowa jest elastycznym materiałem, który może być stosowany do wypełniania pęknięć i szczelin w betonie. Pianka poliuretanowa jest odporna na wilgoć i zmiany temperatury, a także może być stosowana do izolacji akustycznej.

  3. Wypełnianie cementem - cement jest również skutecznym materiałem do wypełniania pęknięć i szczelin w betonie. Aby wypełnić pęknięcie lub szczelinę, konieczne jest usunięcie wszystkich luźnych fragmentów betonu z obszaru uszkodzenia, a następnie nałożenie mieszaniny cementowej.

Przed przystąpieniem do wypełnienia pęknięć i szczelin w betonie, ważne jest dokładne zdiagnozowanie przyczyny uszkodzenia i określenie, czy jest to tylko kosmetyczne uszkodzenie czy też może wpłynąć na wytrzymałość i trwałość konstrukcji. W przypadku poważniejszych uszkodzeń, zaleca się skorzystanie z usług specjalistycznych firm, które mają doświadczenie i wiedzę w dziedzinie naprawy betonu.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter