Eksploatacja i utrzymanie posadzki przemysłowej

Wersja do druku Poleć znajomemu

Użytkowanie posadzek w warsztacie, na halach produkcyjnych, magazynowych i wszelkiego typu obiektach przemysłowych wiąże się z okresowymi pracami polegającymi na właściwym utrzymaniu, odnowieniu bądź oznakowaniu takiej posadzki. Poniżej przedstawiamy podstawowe prace, z którymi właściciele posadzek przemysłowych się spotykają i gotowe, skuteczne sposoby jak je wykonać.

eksplatacja i utrzymanie posadzki przemyslowej

Usuwanie środków olejowych (plam z olejów, smarów, chłodziw itp) - o oczyszczenia powierzchni używa się środka Dyspergent BM 32. Środka używa się w rozcieńczeniu. W przypadku posadzek warsztatowych, betonu należy dobrać odpowiednią proporcję Dyspergentu i wody. Dla takich powierzchni powinna ona wynosić od 1:4 do 1:40 (w zależności od stopnia zaolejenia powierzchni, rodzaju rozlanego oleju, dostępu do oczyszczanej powierzchni itp.) Przygotowany roztwór użytkowy jest nieszkodliwy, biologicznie rozpadalny i nie niszczy środowiska. Z rozlanym olejem tworzy emulsję, która ulega naturalnej biodegradacji. Końcowymi produktami rozkładu są wyłącznie dwutlenek węgla, woda i inne składniki mineralne. Środek jest bezpieczny w użyciu - nie wydziela toksycznych par i gazów.

Usuwanie lodu (odladzanie) -  stosowanie w pomieszczeniach nieogrzewanych, w których może dochodzić do rozlewu wody lub innych płynów. Oblodzenia posadzek przemysłowych mogą stanowić zagrożenie dla pracowników i maszyn. Oblodzenia usuwa się poprzez zastosowanie środka Donsol Tectum. Jest to specjalny płyn, który pozprowadzony na posadzce rozpuszcza lód. Można go także stosować jako zabezpiecznie przed zamarzaniem (jeśli na posadzce dochodzi do częstych wycieków). Donsol jest bezpieczny dla środowiska i  materiałów takich jak: metale, tworzywa sztuczne, uszczelk, szkło, beton, kostka brukow itp. Donsol Tectum nie powoduje korozji metali, dlatego można też stosować go na elementy metalowe, które są oblodzone np. rusztowania, prefabrykaty metalowe, rampy załadunkowe itd.

Usuwanie pyłu - Pomieszczeniach, w których występuje duże zapylenie (kurz, pył z procesów produkcyjnych itd) można zabezpieczyć przed tym zjawiskiem stosując Donsol - środek w postaci granulatu, który wiąże luźne cząstki brudu, pyłu, kurzu itd. Wystarczy rozsypać granulat na posadzce w ilości do 100 g/m2 powierzchni. Środek jest bezpieczny w użyciu i nie powoduje korozji metali czy niszczenia betonu.

Znakowanie - posadzki przemysłowe często wymagają znakowania - wyznacza się na nich ciągi komunikacyjne, strefy załadunku, miejsca magazynowania czy inne obszary. Farby stosowane do znakowania musza odznaczać się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na ścieranie i uszkodzenia. Dodatkowo muszą znacząco odróżniać się kolorystycznie od powierdzchni posadzki. Sprawdzonym rozwiązaniem, które pozwoli wykonać oznakowanie są kompozyty RP. Opis wykonania takiego znakowania posadzek można znaleźć tutaj.

Naprawy ubytków w posadzce -  naprawa ubytków w posadzkach przemysłowych wymaga zastosowania środków o odpowiedniej wytrzymałości końcowej. Naprawa betonowej posadzki na hali magazynowej czy w warsztacie wiąże się też z koniecznością wstrzymania ruchu. Dlatego polecanym produktem jest zaprawa naprawcza Repafast Tixo. Produkt jest przygotowany w ten sposób, że naprawy można dokonać w bardzo krótkim czasie. Przed przystąpieniem do naprawy należy przygotować odpowiednio powierzchnię. Następnie obficie zmoczyć ją wodą i nałożyć potrzebną warstwę zaprawy. Naprawianą powierzchnię można otworzyć dla lekkiego ruchu już po godzinie, a dla ciężkiego ruchu kołowego już po 2 godzinach.

Likwidacja pęknięć w posadzkach - niejednokrotnie przy usuwaniu ubytków w posadzce spotkać się można z pęknięciami betonu. Naprawę takich uszkodzeń wykonuje się przy użyciu specjalnej żywicy Kerabuild Epofill. Opis wykonania takiej naprawy można znaleźć tutaj.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter