Jak wykonać izolację studni?

Wersja do druku Poleć znajomemu

Przecieki i zalania studni kanalizacyjnych, wodomierzowych to częsty problem z którym można zetknąć się na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. W jaki sposób uszczelnić przeciekające kręgi betonowe i jak uszczelnić taką studzienkę?

Poniżej przedstawiamy skuteczną i prostą metodę poradzenia sobie z tym uciążliwym problemem.

izolacja studni i studzienki kanalizacyjnej

Na początku należy określić z jakim rodzajem przecieku mamy do czynienia: przesiąkiem przez beton, przeciekiem przez łączenie kręgów betonowych, przeciekiem przejścia szczelnego czy jakimś uszkodzeniem betonu np. wybitym otworem czy pęknięciem.

Uszczelnianie otworów, pęknięć: w tym celu należy zastosować cement hydrauliczny Maxplug - niewielką ilość cementu należy rozmieszać z wodą i ugnieść szybko jak plastelinę, następnie uformować korek wielkości otworu i wcisnąć go. Jeżeli naprawę wykonuje się przy lejącej się wodzie należy tak wykonany korek przytrzymać około 3 minut. W tym czasie cement zwiąże i zamknie otwór. Maxplug ma właściwości rozprężne więc dobrze umocuje się w otworze przez co napierająca woda (nawet pod znacznym ciśnieniem) nie da rady go wypchnąć. Uwaga: jeśli mamy do czynienia z otworem zwężającym się w głąb należy rozkuć otwór tak, żeby był on szerszy od zewnętrznej strony. Zabieg ten zapobiega odpryskiwaniu materiału przy wiązaniu.

Uszczelnianie łączeń na kręgach betonowych: przy szczelinach o szer. powyżej 3 mm można użyć cementu Maxplug - analogicznie jak przy uzupełnianiu pęknięć. Jeżeli szczelny między kręgami są mniejsze i występuje przeciek wody należy zastosować środek Puder EX. Produkt ten stosuje się w postaci proszku (nie dodajemy wody!). Należy go nakładać ręcznie poprzez wcieranie w miejsca pojawienia się wody. Środek będzie natychmiastowo się utwardzał i krystalizował w szczelinach, porach itp. W miejscach szczelin należy przytrzymać dłonią środek tak żeby mógł zareagować z wodą (przez kilkanaście sekund).

Uszczelnianie przejść szczelnych: przepusty, które nie utrzymują szczelności należy oczyścić. Otwory należy odpowiednio wyprofilować i powięszyć w celu wypełnienia ich specjalnym kitem Stopaq. Więcej informacji o wykonaniu takie uszczelnieni znajduje się tutaj.

Uszczelnianie stałych sączeń i przesiąkań: w celu zlikwidowania tego problemu należy użyć środka Puder EX. Proszek wciera się w mokre podłoże, w kontakcie z wodą wiąże się z podłożem i uszczelnia wszelkie pory i kapilary, które przepuszczają wodę. W zależności od natężenia przesiąków i porowatości podłoża cykl wcierania powtarza się do skutku.

Powyższe czynności uszczelniające mają charakter doraźnej i tymczasowej ochrony. Metody te wykorzystują środki hydroizolacyjne o sztywnej postaci - pod wpływem naprężeń, drgań czy ruchu elementów może dochodzić do ponownego rozszczelnienia i sączeń. Dlatego zaleca się wykonanie dodatkowej powłokowej izolacji na całej powierzchni. Odpowiednim środkiem będzie Maxseal Flex. Materiał jest elastyczną, dwuskładnikową masą szpachlową, którą nanosi się w 2 cyklach roboczych. Po wymieszaniu dwóch składników (proszku i cieczy) należy nałożyć produkt stalową pacą w 2 równomiernych warstwach. W załamaniach należy wcześniej wykonać wyoblenia (fasety) w celu zachowania ciągłości izolacji.

 

 

Profesjonalna chemia budowlana - system uszczelnienia studzienek kanalizacyjnych.

więcej »

Hydroizolacje

Hydroizolacje budowlana to materiały do wykonania zabezpieczania budynku przed wilgocią, wodą i wilgocią powietrza. Hydroizolacja ma na celu zminimalizowanie szkód związanych z wilgocią, takich jak deformacje konstrukcji, korozja, pleśń i nieprzyjemny zapach. Hydroizolacja jest szczególnie ważna w przypadku narażenia elementów budynku na wilgoć, takich jak tarasy, balkony, piwnice, dachy i ściany.

Hydroizolacja może być przeprowadzona w różny sposób, w zależności od rodzaju konstrukcji i miejsca, które ma być zabezpieczone. Najczęściej stosowane materiały do hydroizolacji to:

  1. Folie hydroizolacyjne: Folie te są wykonane z polietylenu, polipropylenu lub PCV. Są one stosowane na dachu, podłodze, w ścianach i na tarasach.

  2. Emulsje asfaltowe: Emulsje te są stosowane w celu zapewnienia szczelności i wodoodporności dachów i fundamentów.

  3. Masy bitumiczne: Masy te są stosowane do uszczelniania rur, kanałów, dachów i balkonów.

  4. Powłoki hydroizolacyjne: Farby te są stosowane do malowania powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak ściany, dachy i tarasy.

  5. Maty bentonitowe, papy, membrany izolacyjne

W przypadku przeprowadzania hydroizolacji budowlanej ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał do zabezpieczenia konkretnego elementu budynku oraz aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących sposobu aplikacji materiału. Warto również zadbać o regularną kontrolę stanu hydroizolacji oraz dokonywać niezbędnych napraw w przypadku wykrycia uszkodzeń.

 1  2  3  Następne » 
do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter