Drenaż francuski

Wersja do druku Poleć znajomemu

Podstawowe wytyczne do wykonania drenażu francuskiego.

Do wykonania drenażu francuskiego nie potrzebne są rury drenarskie. Drenaż francuski wykonuje się w postaci zasypki żwirowej szczelnie zawiniętej w geowłókninie.

Aby jednak drenaż francuski był skuteczny i trwały, konieczne jest stosowanie wyłącznie mineralnego kruszywa. Stosuje się żwir lub tłuczeń o możliwie jednorodnej frakcji nie mniejszej niż 8 mm.

Drenaż francuski może być ułożony ze spadkiem, podobnie jak drenaż tradycyjny, ale nie jest to konieczne, jeśli odbiornik wody znajduje się niżej niż on. Decydując się na drenaż francuski, można zrezygnować ze studzienek kontrolnych, co dodatkowo ogranicza koszty.

Zaletą drenu francuskiego, w stosunku do rowu otwartego, jest możliwość zagospodarowania „powierzchni nad drenem” - np. na wykonanie chodnika.

Schemat drenu francuskiego: a) bez rury drenarskiej, b) z rurą drenarską. Poniżej - poprawne i błędne usytuowanie rury drenarskiej wewnątrz obspyki drenu francuskiego. W każdym przypadku geowłóknina powinna być usytuowana na zewnątrz obsypki.

W sytyacji, gdy kluczowym warunkiem realizacji jest niska cena - polecamy stosowanie taniej geowłókniny poliestrowej.

drenaż francuski

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter