Izolacja fundamentów - technologia wykonania izolacji wodnej

Wersja do druku Poleć znajomemu

Poprawnie wykonana izolacja wilgociowa i wodna fundamentów decyduje o trwałości budynku oraz o jakości przyszłej eksploatacji.

Voltex to wysko efektywna bentonitowa mata hydroizolacyjna, powstała z zespolenia trzech komponentów: warstwy min. 4,8 kg/m granulatu bentonitowego. Voltex DS jest od strony geowłókniny dodatkowo laminowany membraną polimerową. Voltex stanowi doskonałą, aktywną izolację przeciwwodną budowli podziemnych oraz podziemnych części budynków.

zobacz dokumentację - przegląd technologii VOLTEX
zobacz dokumentację
- wykonanie systemu izolacji VOLTEX

zobacz film - instrukcja montażu systemu izolacji VOLTEX
zobacz film - układanie VOLTEX'u - wykonanie przejścia słupów

zamów teraz: mata hydroizolacyjna VOLTEX

CZYM JEST VOLCLAY?
Bentonit sodowy Volclay jest przetworzoną skałą osadową, której głównym składnikiem jest minerał ilasty-montmorillonit sodowy. Wysoka pojemność wymiany kationowej tego minerału oraz sodowy charakter kompleksu sorpcyjnego decyduje o jego unikalnych właściwościach fizycznych, z których najważniejsze to: wysoki stopień dyspersji (wysoka zawartość frakcji <2 μm), duża wartość granicy płynności, wskaźnika plastyczności, kohezji, chłonności wody i pęcznienia, natomiast bardzo niskie wartości współczynnika wodoprzepusz-czalności.

Pod wpływem wody suchy Volclay przeobraża się w silnie pęczniejący żel. Pęczniejąc swobodnie może zwiększyć swoją objętość nawet 15-krotnie. Dla właściwego funkcjonowania hydroizolacje bentonitowe wymagają ograniczenia swobody pęcznienia przez dociśnięcie do izolowanej powierzchni.

Wysokie ciśnienie pęcznienia bentonitu Volclay powoduje samoczynne zasklepianie przebić izolacji, jeśli po zainstalowaniu nastąpi z jakiegoś powodu jej uszkodzenie. Konsekwencją silnego pęcznienia jest również zdolność do uszczelniania nieznacznych zarysowań izolowanego betonu, spowodowanych np. osiadaniem podłoża, ruchami sejsmicznymi, czy skurczem betonu.

Bentonit sodowy Volclay - minerał pozyskiwany z miejsca naturalnego występowania, modyfikowany dla zwiększenia efektywności działania i przetwarzany do postaci szeregu materiałów hydroizolacyjnych, zapewnia izolowanej nim konstrukcji nieograniczoną w czasie osłonę przed działaniem wody gruntowej.

JAK DZIAŁA VOLTEX?
Voltex jest wysoce efektywną matą hydroizolacyjną, powstałą z zespolenia trzech komponentów: warstwy min. 4,9 kg/m2 granulatu bentonitowego Volclay, umieszczonego pomiędzy tkaniną i włókniną polipropylenową. Zespolenie w jednorodny wyrób zapewnia opatentowany proces igłowania, polegający na zaczepianiu specjalnymi igłami włókien ze spodniej włókniny i przeciąganiu ich przez warstwę bentonitu, poza tkaninę, przez co osiąga się wzajemne powiązanie geotekstyliów oraz zamknięcie i ściśnięcie bentonitu. W warunkach eksploatacyjnych, po uaktywnieniu bentonitu wywołanym kontaktem z wodą, powiązanie materiału włóknami polipropylonowymi przeciwdziała ciśnieniu pęcznienia bentonitu naciskiem ponad 10 kPa.

Voltex stanowi doskonałą, aktywną izolację przeciw-wodną podziemnych części budynków i budowli podziemnych. Typowymi są zastosowania pod płytami fundamentowymi i na stałych obudowach wykopów fundamentowych, takich jak ścianki z grodzic stalowych, ścianki berlińskie, ścianki z pali wierconych. Z punktu widzenia skuteczności nie jest istotne czy instalacja Vol-texu następuje przed, czy po wykonaniu zasadniczej konstrukcji betonowej.

Instalacja Voltexu jest łatwa i szybka. Można go instalować na powierzchni świeżego betonu, w każdych praktycznie warunkach pogodowych, bez konieczności stosowania jakichkolwiek gruntowań czy podkładów. Dla dostosowania do kształtów konstrukcji czy przeprowadzenia przewodów instalacyjnych, Voltex można łatwo przycinać na miejscu ostrym nożem. Rezultatem jest zawsze ciągła, spójna i samonaprawiająca się bariera przeciwwodna.

TRWAŁOŚĆ
Granulowany bentonit sodowy Volclay jest w Voltexie całkowicie zamknięty pomiędzy bardzo wytrzymałymi geotekstyliami. Technologia igłowania scala wszystkie składniki w jednorodną matę, zapobiegając przemieszczaniu się bentonitu przed, podczas i po instalacji. Geo-tekstylia stanowią doskonałą osłonę bentonitu przed niekorzystną pogodą i uszkodzeniami w trakcie budowy, eliminując konieczność stosowania warstwy ochronnej.

DOSKONAŁA PRZYCZEPNOŚĆ DO BETONU
Układanie mieszanki betonowej wprost na Voltex powoduje mocne i trwałe powiązanie obydwu elementów. Badania wykonane przez niezależne ośrodki, przeprowadzone zgodnie z ASTM D-903, wykazują wielkość przyczepności Voltexu do betonu równą 2,6 kN/m. To mechaniczne połączenie utrzymyje Voltex w bliskim kontakcie z betonem nawet w przypadku nierównomiernego osiadania konstrukcji i także wówczas zapobiega migracji wody pomiędzy hydroizolacją i izolowaną konstrukcją.

NISKA PRACOCHŁONNOŚĆ
Voltex przewidziano do instalacji bezpośrednio na przygotowanym podłożu gruntowym, bez konieczności wykonywania podkładu z chudego betonu. Charakterystyczna dla produktu wiotkość umożliwia nieskomplikowaną instalację na nieregularnych lub pofałdowanych powierzchniach stałych obudów wykopów fundamentowych (ściankach szczelinowych), pełniących jednocześnie rolę szalunków konstrukcji. Sąsiednie pasma Voltexu układa się na zakład i mocuje do podłoża. Vol-tex można instalować bezpośrednio po rozszalowaniu konstrukcji.

FACHOWOŚĆ I DOŚWIADCZENIE
Materiały hydroizolacyjne z bentonitu Volclay stosowane są do izolowania przeciwwodnego podziemi budynków i budowli podziemnych od z górą 30 lat. Na prestiżowych obiektach całego świata zainstalowano z pełnym powodzeniem miliony metrów kwadratowych Voltexu. Z całej gamy różnorodnych materiałów bentonitowych i w oparciu doświadczenie i fachowość CET-CO, można stworzyć dla każdego obiektu w pełni zintegrowany system uszczelnienia, który zapewni całkowitą skuteczność przed nieuchronnym działaniem wód gruntowych.

MATERIAŁY POMOCNICZE (AKCESORIA)
Bentoseal® - szpachla bentonitowa o konsystencji gęstej, ciągnącej pasty, używana do szpachlowania różnych miejsc izolowanej powierzchni i samej izolacji wymagających uzupełnienia czy naprawy.
Tuby Hydrobar® - tuby z szybko rozpuszczalnej w wodzie błony żelatynowej, wypełnione bentonitem Volclay, układane zwykle na ławie fundamentowej, w miejscu styku ze ścianą.
Waterstoppage® - granulat bentonitu Volclay w czystej postaci, stosowany w tych miejscach izolowanych powierzchni, które wymagają zwiększonej ilości bentonitu Volclay.
Waterstop-RX® - plastyczna taśma pęczniejąca, bento-nitowo-kauczukowa, stosowana do uszczelniania złączy betonowych, przejść instalacyjnych przez przegrody budowlane i wszystkich przerw roboczych w betonowaniu.
Aquadrain® — prefabrykowana płyta drenażowa, wykonana z wytłaczanego polystyrenu i warstwy włókniny filtracyjnej.

OGRANICZENIA
Voltex wymaga stosowania w zamkniętej przestrzeni, nie powinien więc być układany powyżej poziomu terenu. Zarówno Voltex, jak i materiały pomocnicze nie powinny być instalowane w stojącej wodzie. W przypadku, gdy wody gruntowe zawierają znaczne stężenia kwasów czy zasad lub przewodnictwo właściwe elektrolitu przekracza 106 S/m, należy pobrać ich próbki i przesłać do CETCO. Wykonanie analiz pozwoli na określenie stopnia zanieczyszczenia chemicznego, jak również jego wpływu na standardowy bentonit i ewentualną potrzebę zastosowania specjalnych odmian Voltexu.


A1 Izolacje poziome fundamentów
Voltex przewidziano do stosowania pod płytami żelbetowymi o grubości co najmniej 10 cm — w przypadku jego instalacji bezpośrednio na zagęszczonym podłożu gruntowym. W przypadku zastosowania podkładu z chudego betonu — grubość płyty żelbetowej powinna wynosić co najmniej 15 cm. Jeśli w wyniku przeprowadzonych badań wody gruntowej zostanie stwierdzone jej nadmierne zanieczyszczenie, należy stosować Voltex CR.

W warunkach występowania ciśnienia hydrostatycznego, Voltex powinien być instalowany pod ławami i żebrami płyt fundamentowych tak, jak na rysunkach A 1.6, A 1.7 lub A 1.8. Przy braku naporu wody Voltex może być instalowany tylko na ścianach budowli tak, jak na rysunkach A 1.9, A 1.10, A 1.11.
Przed ułożeniem Voltexu należy we właściwy sposób przygotować podłoże. Z pewnym wyprzedzeniem należy również zaizolować podszybia wind, studzienki, komory, żebra płyt i głowice pali, wyprowadzając z tych elementów zakłady Voltexu dla połączenia z zasadniczą powierzchnią izolacji tak, aby tworzyły ciągłe, nieprzerwane pasmo izolacyjne.

Przygotowanie podłoża
Podłożem Voltexu może być podkład betonowy, zagęszczony grunt lub warstwa zagęszczonego kruszywa. Podłoże gruntowe lub warstwę kruszywa należy wyrównać i zagęścić do ID powyżej 85%. Powinno się stosować kruszywo poniżej 18 mm.

Instalacja
Voltex należy układać na właściwie przygotowanym podłożu ciemniejszą stroną do góry. Sąsiednie pasma należy zakładać na siebie na co najmniej 10 cm, a zakłady końców pasm przesuwać wzajemnie o co najmniej 30 cm (rys. A 1.1). Voltex w miejscach połączeń spina się zszywkami lub przybija do podłoża. W ten sposób zapobiegnie się możliwości jego przemieszczenia przed i w trakcie wylewania betonu (rys. A 1.2). Jeśli płyta jest wykonywana etapami, Voltex z wcześniejszego etapu powinien rozciągać się co najmniej 30 cm poza krawędź płyty już wylanej (rys. A 1.3). Pozwoli to na wykonanie zakładu i prawidłowe połączenie z następną sekcją płyty. We wszystkie przerwy robocze w betonowaniu należy zamontować taśmę Waterstop-RX (rys. A 1.3).

Voltex - izolacja fundamentów - rys_1_1Voltex - izolacja fundamentow - rys 1_2


Oczepy pali i żebra płyt fundamentowych
Voltexu nie należy układać wprost na palach. Powinien zostać odpowiednio przycięty, aby dokładnie dopasować go do kształtu pala. Po ułożeniu Voltexu, miejsce jego styku z palem obficie okłada się szpachlą Bentoseal (rys. A 1.12). Z Bentosealu należy utworzyć wokół pala pierścień o przekroju trójkątnym, którego przy prostokątne powinny mieć co najmniej 5 cm. Na wierzchu pala, wokół wystającego zbrojenia, należy ułożyć ciągły pas taśmy Waterstop-RX (rys. A 1.12). Z żebrami płyt fundamentowych w warunkach braku wody naporowej postępuje się w podobny sposób, jak z wcześniej opisanymi oczepami pali (rys. A 1.14). Natomiast w przypadkach występowania ciśnienia hydrostatycznego, Voltexem należy obłożyć całe żebro (rys. A 1.15). Dokonuje się tego wyściełając Voltexem wnętrze deskowania żebra, przed umieszczeniem w nim zbrojenia. Z Voltexu tego należy wypuścić co najmniej 30 cm naddatki, które umożliwią późniejsze połączenie go z zasadniczą izolacją płyty.

Voltex - izolacja fundamentow - rys 1_3

Przejścia instalacyjne przez płyty
W Voltexie należy wyciąć kształt przechodzącego przewodu, a po ułożeniu miejsce styku na całym obwodzie rury zaprawić Bentosealem (rys. A 1.16 i A 1.17). Bento-seal powinien sięgać na przewód i Voltex po około 4 cm. W miejscach przenikania płyty przez grupę przewodów znajdujących się blisko siebie, wycinanie w Voltexie każdego z nich może okazać się niepraktyczne. Korzystniej jest wówczas wycięcie dostosować do zewnętrznego obrysu grupy, a przestrzeń pomiędzy przewodami pokryć warstwą granulatu bentonitowego Volclay o grubości co najmniej 1 cm. Całość wykończyć należy grubą warstwą szpachli Bentoseal (rys. A 1.19).

Voltex - izolacja fundamentow - rys_1_4

Podszybia dźwigowe
Podszybia wind i inne tego typu, najgłębiej posadowione elementy budowli powinno się szczególnie starannie osłaniać od strony gruntu Voltexem, zapewniając ciągłość izolacji i nieprzerwane powiązanie z zasadniczą izolacją poziomą (rys. A 1.20). W przypadkach, gdy

ściany wykopu podszybia są wystarczająco stabilne, Voltex można układać bezpośrednio na gruncie. Natomiast gdy ściany się obsypują lub mogą się obsypywać, należy je wyprzeć deskowaniem, a Voltex instalować na tak powstałą ściankę oporową. We wszystkie przerwy robocze w betonowaniu należy zastosować taśmy Waterstop-RX.

Voltex - izolacja fundamentow - rys 1_5

Ciągłe przejście izolacji na ścianę fundamentową
Po dotarciu z instalowanym poziomo Voltexem do zewnętrznego obrysu płyty, pasmo Voltexu należy przyciąć pozostawiając co najmniej 30 cm zapas (rys. A 1.21). W narożnikach Voltex powinien dokładnie przylegać do podłoża i powierzchni szalunków. Nie może być naciągnięty i odstawać.
Po rozszalowaniu, pozostawione naddatki posłużą do ciągłego połączenia z izolacją pionową. Szerokość tego

zakładu nie powinna być mniejsza niż 15 cm. Jeśli podczas usuwania deskowania dojdzie do uszkodzenia tego naddatku Voltexu, wówczas należy wykonać w podłożu, wzdłuż krawędzi płyty, bruzdę i wypełnić ją granulatem Volclay (Waterstoppage) (rys. A 1.22). Dolną krawędź pionowo układanego Voltexu należy zagłębić w przygotowanej bruździe, wypełnionej granulatem bentonitowym.
W miejscach połączeń płyty i ścian, na całym obwodzie należy instalować taśmę Waterstop-RX.

Ciągłe przejście izolacji na stałą obudowę wykopu
W przypadkach stosowania ścian oporowych do wyparcia gruntu, takich jak ścianki berlińskie, pełniących jednocześnie funkcję deskowania konstrukcji, układany poziomo Voltex należy wyprowadzić w górę, na tę ściankę, na co najmniej 30 cm ponad górną powierzchnię płyty (rys. A 1.23). Pozostawienie 30 cm zapasu Voltexu jest bardzo istotne, ponieważ po zabetonowaniu płyty nie będzie już dostępu do jej zewnętrznej krawędzi. Innym sposobem postępowania, np. przy ściance z grodzic stalowych, jest przycięcie poziomo instalowanego Voltexu równo z pofalowaną powierzchnią ścianki. Następnie miejsce styku Voltexu i ścianki pokrywa się 4 cm granulatu. Na końcu instaluje się na ściance, odpowiednio porozcinane dołem, pionowe pasma Voltexu, łącząc je na 30 cm zakład z Voltexem ułożonym poziomo (rys. A 1.24).

Paliki deskowania i prowadnic
Paliki prowadnic czy deskowań mogą przenikać Voltex, jak na rysunku A 1.25. Jeśli paliki te nie będą usuwane i pozostaną na miejscu, należy ich styk z Voltexem za-szpachlować Bentosealem. W przypadkach, gdy paliki zostają usunięte, pozostałe po nich zagłębienia w Vol-texie i podłożu należy wypełnić granulatem Volclay lub Bentosealem.


Stałe obudowy wykopów
Stosowanie opisanych w tym rozdziale technik konstrukcyjnych pozwala na wznoszenie obiektów o zewnętrznych wymiarach niemal równych granicom działki budowlanej. Voltex jest najefektywniejszym sposobem izolowania przeciwwodnego budowli, gdy stałe obudowy wykopów fundamentowych pełnią jednocześnie rolę deskowania konstrukcji. Są to: ścianki berlińskie, ścianki z grodzic stalowych, ścianki szczelinowe i ścianki z pali wierconych, itp.

Voltex na stałych obudowach wykopu, układa się ciemniejszą stroną (tkaniną) do instalującego. W poszczególnych przypadkach należy zapoznać się z odpowiednimi punktami tego rozdziału, zawierającymi informacje dotyczące przygotowania podłoża i szczegółowych wskazówek instalacyjnych. Po ułożeniu Voltexu na obudowie wykopu i zabetonowaniu ściany konstrukcyjnej obiektu osiąga się powiązanie Voltexu ze ścianą. Stosując Voltex na ścianie wykopu można wykonywać ściany konstrukcyjne metodami natryskowymi. Torkret należy nakładać wówczas w kierunku zgodnym z zakładami Voltexu tak, aby nie dostawał się pomiędzy założone pasma i nie pooddzielał ich.

Ogólne zasady układania na obudowach
Sąsiednie pasma Voltexu układa się na zakład co najmniej 10 cm i przytwierdza do obudowy gwoździami o szerokich łbach, w rozstawie co ok. 30 cm. W warunkach braku naporu wody, pierwsze pasmo Vol-texu instaluje się poziomo, na samym dole obudowy wykopu (rys. A 2.1). W warunkach występowania ciśnienia hydrostatycznego, Voltex instalowany pionowo powinien łączyć się na zakład z Voltexem wychodzącym spod płyty na co najmniej 30 cm (rys. A 2.2). W przypadkach, gdy ciśnienie hydrostatyczne przekracza 15 m słupa wody, należy skonsultować się z dystrybutorem w sprawie szczegółowych zaleceń instalacyjnych. Dla przeprowadzenia przez izolację z Voltexu przenikających ją przewodów instalacyjnych i głowic ściągów kotwiących, w Voltexie należy dokonać stosownych wycięć. Po dokładnym dopasowaniu Voltexu, miejsce styku należy zaszpachlować Bentosealem, całkowicie wypełniając wolne przestrzenie pomiędzy przenikającym elementem a wyciętym Voltexem (rys. A 2.4). W przypadku przejścia zwartej grupy przewodów, wycinanie w Voltexie każdego z nich jest niewłaściwe. W takim przypadku powinno się raczej dokonać wycięcia zewnętrznego obrysu tej baterii przewodów, a przestrzeń między nimi pokryć warstwą Bentosealu, o grubości min. 2 cm, sięgającą na każdą rurę.

Wszystkie głowice ściągów kotwiących należy pokryć warstwą Bentosealu o grubości nie mniejszej niż 2 cm i sięgającą na Voltex co najmniej 5 cm. Na zaszpachlowaną głowicę ściągu nakłada się łatę wyciętą z osobnego kawałka Voltexu (rys. A 2.3), której zakłady z Voltexem zasadniczym nie powinny być mniejsze niż 15 cm. (Uwaga: w nakładanej łacie, ze względu na wypukłość głowicy, należy wykonać nacięcie w kształcie litery „X" a potem dokładnie je zaszpachlować). Pasma Voltexu należy zakładać na siebie na min. 10 cm, a zakłady końcowe pasm, wynoszące co najmniej 30 cm, powinny być wzajemnie poprzesuwane (rys. A 2.8). Układanie Voltexu należy zakończyć przy poziomie gruntu. Po wykonaniu ściany, górną krawędź Voltexu należy docisnąć listwą drewnianą lub metalową, przybijaną gwoździami co 30 cm. Zaleca się użycie, razem z listwą, 30 cm pasa z folii odpornej na ultrafiolet. Wierzch listwy i Voltexu należy pokryć warstwą Bentosealu o szerokości 5 cm i grubości 1 cm. Uwaga: gdy zaistnieje taka konieczność, należy odkopać i usunąć kilka desek poszycia ścianki, aby odsłonić miejsce wykończenia. (Por. rysunki A 2.13, 2.14 i 3.11-3.15).

Ścianka berlińska
Rozstępy pomiędzy balami obudowy nie mogą być większe niż 2,5 cm. W przypadkach, gdy są jednak szersze, powinny zostać wypełnione zaprawą cementową (rys. A 2.6). Jeśli przez obudowę przedostaje się woda gruntowa, przed ułożeniem Voltexu deskowanie należy przykryć folią polietylenową grubości 0,15 mm. Na powierzchniach o bardzo znacznych rozstępach bali (5-10 cm) należy instalować płyty Aquadrain, a dopiero na nich dokonać montażu Voltexu (rys. A 2.7). Aquadrain powinien zostać trwale przymocowany do deskowania za pomocą gwoździ o szerokich łbach. Wgłębienia wzdłuż krawędzi półek dźwigarów dwuteowych i obudową z bali należy złagodzić, wypełniając je szpachlą Bentoseal (rys. A 2.5). Na stronie 14, na rysunkach od A 2.9 do A 2.12, pokazano sposoby instalacji Voltexu, przy różnych położeniach deskowania względem półek dźwigarów dwuteowych.

Ścianki z grodzic stalowych
Wszystkie zamki grodzic i głowice ściągów kotwiących należy zaszpachlować Bentosealem (ok. 2 cm). Jeśli sączenia wody przez zamki grodzic są znaczne, należy powstrzymać przepływ wody, stosując od zewnątrz iniekcję Volclay BentoGrout® (rys. A 2.15). Szczegóły tej technologii udostępniamy zainteresowanym. Voltex przykłada się do powierzchni ścianki, tak jak układają się wklęśnięcia i wypukłości i sukcesywnie mocuje się go do grodzic, stosując karbowane kołki wstrzeliwane z dużymi podkładkami (np. Hilti).

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter