Naprawa asfaltu na zimno - od czego zależy trwałość naprawy IRR

Wersja do druku Poleć znajomemu

Dziury w jezdni, ubytki w asfalcie czy też inne uszkodzenia asfaltowej powierzchni drogi nie zawsze wymagają skomplikowanej naprawy klasyczną metodą uzupełniania asfaltem na gorąco. Doraźne naprawy drogowe można niejednokrotnie dokonać przy użyciu specjalnej masy asfaltowej, tzw. asfaltu na zimno - IRR. Masa asfaltowa stosowana na zimno, przeznaczona jest do natychmiastowych napraw uszkodzeń dróg, jezdni, autostrad, przejazdów kolejowych, torowisk tramwajowych, mostów, płyt lotnisk, parkingów oraz wszelkich innych nawierzchni asfaltowych i betonowych. Jest również świetnym rozwiązaniem przy uzupełnianiu ubytków powstających po instalacjach: gazowych, hydraulicznych, elektrycznych czy telefonicznych.

Skuteczność naprawy asfaltu na zimno i sama trwałość tej naprawy zależy przede wszystkim od właściwego przygotowania powierzchni oraz od trzymania się kilku podstawowych zasad przed i w trakcie naprawy. Poniżej 6 kroków dzięki którym naprawa będzie skuteczna i trwała.

1. Nawierzchnia naprawiana IRR musi być starannie oczyszczona. Należy zadbać aby była czysta, bez pęknięć czy kolejnych ognisk korozyjnych. Wszystkie luźne elementy, obce zanieczyszczenia, muszą być usunięte łopatą, szczotką drogową, szpachelką lub innym odpowiednim narzędziem. Jeśli powierzchnia jest zanieczyszczona duża ilością pyłu, bądź ziemi należy zwilżyć ją gdyż masa asfaltowa nie przylgnie odpowiednio do takich zanieczyszczeń. Również, jeśli ubytek jest wypełniony większą ilością wody należy ją usunąć przed przystąpieniem do jego wypełnienia IRR.

2. Jeśli mamy do czynienia z głębszym ubytkiem, należy wypełnić go wstępnie kruszywem drogowym pozostawiając warstwę min. 2 cm do wypełnienia IRR. Warstwa IRR przy średniej naprawie nie powinna być mniejsza niż  2 cm.

3. Po przygotowaniu powierzchni do naprawy, należy oszacować jej wielkość w celu ustalenia ilości masy asfaltowej jaka będzie niezbędna do naprawy. Jedno opakowanie o wadze 30 kg (około 20l pojemności), pozwala na standardową, trwałą naprawę ok. 0,8-0,9m² nawierzchni.

4. Przygotowany odpowiednio ubytek należy wypełnić masą asfaltową IRR, nieco ponad 1,5 cm powyżej naprawianej nawierzchni i wyrównać prostym narzędziem (np. łopatą).

5. IRR należy zagęścić/ubić następnie przy użyciu ubijaka ręcznego lub mechanicznego tak aby stanowiła jeden poziom z nawierzchnią jezdni/drogi.

6. Jeśli jest to możliwe, można przykryć naprawioną powierzchnię płytą pilśniowa na kilka godzin, aby mieć pewność, że masa jest wystarczająco twarda. Nie jest to jednak koniczne. Jeśli masa IRR jest wystarczająco mocno zagęszczona/ubita, nawierzchnia jest gotowa do użytkowania bezpośrednio po wykonaniu naprawy.
Naprawy można wykonywać w każdych warunkach pogodowych, również w temperaturach minusowych oraz podczas opadów.

szybka naprawa asfaltu na zimno - technologia IRR

Czytaj dalej: Naprawa ubytków w asfalcie na zimno - metoda IRR

Asfalt na zimno IRR jest idealnym rozwiązaniem do cząstkowych remontów i napraw dróg asfaltowych i betonowych. Dzięki jego zastosowaniu można szybko i łatwo naprawić drogi, parkingu, chodniki, ścieżki rowerowe i inne nawierzchnie.

Asfalt na zimno IRR pozwala na naprawę ubytków powstałych w wyniku różnych czynników, takich jak zniszczenia mechaniczne, starzenie się materiału, wpływ warunków atmosferycznych czy uszkodzenia powstałe w wyniku eksploatacji. Asfalt na zimno IRR jest łatwy w użyciu, co pozwala na szybkie i skuteczne wykonanie naprawy. W porównaniu z tradycyjnymi metodami, takimi jak np. gorący asfalt, stosowanie asfaltu na zimno IRR pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów i czasu wykonania prac, co jest szczególnie ważne w przypadku remontów drogowych.

więcej »

Jak używać asfaltu na zimno IRR do naprawy ubytków w nawierzchniach asfaltowych. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i wybierz najlepszy produkt do Twoich potrzeb.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na naprawę i utrzymanie nawierzchni drogowych, ale jednym z najbardziej popularnych i skutecznych jest stosowanie asfaltu na zimno IRR. W tym artykule dowiesz się, czym jest asfalt na zimno IRR i jak go stosować, aby uzyskać najlepsze efekty.

więcej »

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter