Doszczelniamy naturalne oczko wodne bentonitami i dlaczego jest to rozwiązanie lepsze od innych

Wersja do druku Poleć znajomemu

Jeśli tak ważne jest uzyskanie szczelnego oczka wodnego, to należy zastosować najlepsze, najpewniejsze uszczelnienie, ze wszystkich możliwych. Proponujemy wykorzystanie bentonitów, materiałów naturalnych, charakteryzujących się zdolnością kilkukrotnego pęcznienia w przypadku kontaktu z wodą.

oczko.wodne.strumien_ogrodowy.jpgRozwiązanie właściwe dla doszczelnienia oczek wodnych istnieje i nazywa się GARDEMAT. Jest to mata bentonitowa, z bentonitu naturalnego sodowego z gór w stanie Wyoming w USA, sprzedawana i konfekcjonowana w płatach o wymiarach 2x4,5m. Mata ta zbudowana jest z 2 warstw włóknin, pomiędzy którymi "wszyty" jest bentonit luzem (dodatkowo, na matę jest naklejona specjalna folia). W przypadku, gdy woda z oczka wodnego dopłynie na drodze filtracyjnej do maty, założonej w podłożu (pod zabezpieczeniem z gruntu, lub betonu), uwodniony bentonit zawarty w macie odpowiednio spęcznieje, zaś dzięki tysiącom połączeń w ramach zszycia dwóch warstw włóknin, zachowywać się będzie jak sprężony. W momencie uszkodzenia maty, przebicia przez korzenie drzew, przegryzienia przez zwierzęta ziemne (na przykład krety), "sprężony" bentonit załata nieszczelność, przez którą woda z oczka wodnego mogłaby uciec, praktycznie "wulkanizując" otwór.

Należy wiedzieć, że bentonity zapewnią nam szczelność oczka wodnego tylko wówczas, gdy będą dociśnięte gruntem, alternatywnie betonem. Skrótowo mówiąc, każda mata bentonitowa położona na wierzchu, nawet po zalaniu jej wodą nie zapewnia szczelności. Tylko przy "docisku" gruntem o grubości 35-40 cm, lub warstwą gruntu grubszą, lub po zalaniu warstwą betonu (rzędu do 15 cm, lub więcej) GARDENMAT będzie szczelna.

Tak więc zastosowanie bentonitów jest lepsze od wszelkich uszczelnień typu membrana, geomembrana, normalna folia, beton itp. przede wszystkim dlatego, że GARDENMATA jest samonaprawialna. Zaletą mat bentonitowych w stosunku do innych rodzajów doszczelnień jest ich stała zdolność do zamykania dróg ucieczki wody w trakcie eksploatacji, całkowita odporność na mróz i praktycznie bliski zera współczynnik wodoprzepuszczalności GARDENMAT 'u. Tak więc, przy zastosowaniu tej maty (zawiera ona specjalne komponenty, poprawiające parametry w stosunku do innych mat bentonitowych, na przykład w stosunku do maty o nazwie Bentomat, stosowanej przy przebudowie wałów przeciwpowodziowych) oraz przy prawidłowym wykonaniu robót, możemy być przekonani, że większych problemów z wodą w naszym oczku wodnym mieć nie będziemy.


TECHNOLOGIA WYKONANIA OCZKA WODNEGO I IZOLACJA WARSTWY DENNEJ OCZKA WODNEGO

Oczko wodne w zasięgu ręki!

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter