Zbrojenie rozproszone w posadzkach

Wersja do druku Poleć znajomemu

Zbrojenie to niezbędny elementy wykonywania odpornych mechanicznie i trwałych posadzek. Tradycyjne zbrojenie wykonywane jest ze stali w postaci siatki z prętów żebrowanych. Powszechnie wykorzystywane są także zgrzewane siatki z drutu. Montaż jednych i drugich stanowi jednak zajęcie czasochłonne i pracochłonne (zwłaszcza w sytuacji ręcznie wykonywanych zbrojeń z prętów).

zbrojenie rozproszone - zbrojenie posadzki betonowe

Coraz częściej stosowanym z powodzeniem zbrojeniem posadzek jest zbrojenie rozproszone. Są to różnego rodzaju włókna, które dodaje się do beton. Włókna w procesie przygotowania (mieszania składników) betonu rozprzestrzeniają się równomiernie w całej masie betonowej. Stanowią one bardzo dobrą i prostą w przygotowaniu alternatywę dla tradycyjnego zbrojenia. Włókna zbrojeniowe mogą być z polipropylenu - mają postać nitek o długości zazwyczaj kilkunastu milimetrów. Do wykonywania mocniejszego zbrojenia stosuje się włókna stalowe - są to druty ze stali o podobnej długości, które na końcach są zagięte, przez co lepiej zbroją beton.

Włókna zbrojeniowe oprócz wykonywania posadzek betonowych często stosuje się do wzmacniania różnego rodzaju zapraw naprawczych, produktów galanterii betonowej, kostek brukowych, prefabrykatów i innch elementów. Zbrojenie z włókien polipropylenowych jest powszechnie stosowane w posadzkach z ogrzewaniem podłogowym.

Zalety stosowania zbrojenia rozproszonego:

  • oszczedność czasu i prostota użycia(włókna dodaje się do mieszanki)
  • niższe koszty w porównianiu do siatek zbrojeniowych i tradycyjnego zbrojenia
  • zbrojenie jest umiejscowione w całej masie betonu, przez co cały beton jest wzmocniony
  • przeciwdziałanie rysom, skurczom i pęknięciom betonu
  • poprawia się urabialność betonu
  • możliwość stosowania w elementach o dowolnych kształtach (prefabrykaty, cienkie elementy galanteryjne, odlewy itp)

Uwaga: zastosowanie zbrojenia rozproszonego wymaga oceny i doboru jego ilości do każdej sytuacji. Należy przestrzegać zaleceń projektantów / konstruktorów, co do możliwości i sposobu ich użycia w każdej konkretnej sytuacji (jest to istotne zwłaszcza w sytuacji obciążanych dynamicznie elementów nośnych, wiszących czy konstrukcyjnych).

 

Pręty kompozytowe

Zbrojeniowe pręty kompozytowe to alternatywa dla stali zbrojeniowej - nie koroduje - nie tworzy mostków termicznych - oszczędza energię.

pręty kompozytowe

Obecnie dostępne średnice prętów żebrowanych kompozytowych to: 4, 6, 8, 10, 11 i 12 mm. Pręty w tym zakresie średnic są zwijane i dostarczane w kręgach o długości 50 i 100 mb  ( wszystkie do średnicy 12mm). Pręty są sprzedawane na mb a nie na kg jak w przypadku prętów stalowych.

Można je łączyć ze sobą za pomocą drutu wiązałkowego lub opasek samozaciskowych bądź specjalnego sprzętu tzw. Pistolet z klipami - KODI KLIPS (szybko i sprawnie). Średnice prętów w zakresie 14 – 24 mm zostaną wdrożone do produkcji w najbliższych miesiącach.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter