Usuwanie oblodzenia z dróg, chodników, parkingów

Wersja do druku Poleć znajomemu

Usuwanie oblodzenia z dróg, chodników, parkingów to obowiązek zarządcy tych przestrzeni i powierzchni drogowych, który wynika z przepisów prawa. Dostępne metody i środki usuwania oblodzenia ułatwiają wywiązanie się z tego obowiązku.

Rodzaje środków do usuwania oblodzenia

  • Do szybkiego i awaryjnego usuwania oblodzenia stosowany jest środek w płynie do odladzania - DONSOL TECTUM / ICE-AWAY
  • Aby przeciwdziałać powstaniu oblodzenia, można stosować prewencyjnie Chlorek Magnezu na lód w postaci płatków. Zastosowany w odpowiedniej ilości, chlorek magnezu blokuje możliwość powstania oblodzenia na powierzchni drogowej.

Metody usuwania oblodzenia

Istnieją różne metody usuwania oblodzenia z dróg, chodników i parkingów. Najczęściej stosowane metody to:

  • Puszka z piaskiem lub solą. Ta metoda jest najprostsza i najtańsza. Polega na rozsypaniu piasku lub soli na oblodzonej powierzchni. Piasek lub sól zwiększa tarcie, co utrudnia poślizgnięcie się.
  • Spray lub granulat do usuwania oblodzenia. Te produkty są bardziej wydajne niż piasek lub sól. Zawierają specjalne substancje, które obniżają temperaturę zamarzania wody, co powoduje, że lód topnieje szybciej.
  • Użycie płuczki solankowej. Metoda jest niestety bardzo korozyjna i szkodliwa dla roślin. Ta metoda jest najbardziej skuteczna, ale również najdroższa. Polega na rozprowadzeniu solanki na oblodzonej powierzchni. Solanka to woda zmieszana z solą lub innymi substancjami, które obniżają temperaturę zamarzania wody.
  • Maszynowe usuwanie śniegu i lodu. Maszyny te są wyposażone w pługi lub łańcuchy, które ścierają lód z powierzchni.

Wybór metody usuwania oblodzenia zależy od rodzaju oblodzenia, powierzchni, z której ma zostać usunięte, oraz warunków pogodowych. W przypadku lekkiego oblodzenia, wystarczy użyć piasku lub soli. W przypadku silnego oblodzenia lub oblodzenia na powierzchniach gładkich, takich jak beton lub kostka brukowa, należy użyć płuczki solankowej lub maszyny do usuwania śniegu i lodu.

Oprócz usuwania oblodzenia, ważne jest również zapobieganie powstawaniu oblodzenia. Można to zrobić poprzez:

  • Regularne odśnieżanie dróg, chodników i parkingów.
  • Stosowanie środków do zimowego utrzymania dróg, takich jak chlorek magnezu, sól, piasek lub granulat.
  • Zamontowanie ogrzewania powierzchni, które są narażone na oblodzenie.

Obowiązek usuwania oblodzenia

Obowiązek usuwania oblodzenia z dróg, chodników i parkingów wynika z przepisów prawa, w tym:

  • art. 20 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który stanowi, że właściciel nieruchomości jest obowiązany utrzymywać ją w należytym stanie, w szczególności usuwać uciążliwości dla otoczenia, w tym zanieczyszczenia.
  • art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o drogach publicznych, który stanowi, że zarządca drogi jest obowiązany utrzymywać ją w stanie niepowodującym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
  • art. 61 ustawy Prawo budowlane, który stanowi, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać obiekt w należytym stanie technicznym i estetycznym, w szczególności zapewniając jego bezpieczne użytkowanie.

Zgodnie z tymi przepisami, zarządca drogi, chodnika lub parkingu jest obowiązany usuwać z nich oblodzenie, ponieważ stanowi ono zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i użytkowników tych przestrzeni. Oblodzenie może być przyczyną upadków, poślizgnięć i wypadków, dlatego jego usuwanie jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

W przypadku nieusunięcia oblodzenia z dróg, chodników lub parkingów, zarządca może zostać ukarany mandatem karnym lub grzywną. W skrajnych przypadkach, może zostać również nałożony na niego obowiązek usunięcia oblodzenia w określonym terminie, a w przypadku niewykonania tego obowiązku, może zostać wydana decyzja o zamknięciu drogi, chodnika lub parkingu.

Obowiązek usuwania oblodzenia dotyczy zarówno gmin, które są zarządcami dróg publicznych, jak i osób fizycznych lub prawnych, które są właścicielami lub zarządcami nieruchomości położonych przy drogach lub w ich sąsiedztwie. W przypadku nieruchomości położonych przy drogach publicznych, obowiązek usuwania oblodzenia z chodników i parkingów może zostać powierzony gminie.

cena hurtowa i szybka dostawa ► zamówienie telefoniczne ► 814 608 814

Cena brutto: 21,53 PLN za kg

kg
20.00 kg
mrówczan potasu, chlorek wapnia i magnezu, płyn do odladzania - najmocniejsza wersja

DONSOL TECTUM EXTRA PLUS to bezpieczny  w  stosowaniu  płyn do odladzania. Skuteczny antylód. Chemiczny środek do usuwania lodu i gołoledzi - na bazie chlorku magnezu i mrówczanu potasu - preparat do odladzania. Skuteczny środek do rozpuszczania lodu.

Podstawowe cechy

Producent: produkt polski
Symbol: DON_TC PLUS
Opakowanie: 20 kg
Jednostka: kg
Ilość handlowa: 20.00 kg
Minimalne zamówienie: 20 kg
Specjalizacja: odladzanie i odśnieżanie dachów wielkopowierzchniowych, usuwanie oblodzenia, odladzanie rusztowań, środek chemiczny do usuwania śniegu i lodu z dachu hali i namiotu, naczepy samochodowej, etc.

Grupa produktów: środki do odladzania
Zastosowanie: odladzanie, odśnieżanie, chemiczne usuwanie gołoledzi
Rozwiązania systemowe: usuwanie lodu i śniegu z chodników, odśnieżanie i odladzanie lądowisk i pasów startowych, odladzanie dachów

Sytuacje stosowania

Zastosowanie środka do odladzania w płynie DONSOL EXTRA TECTUM PLUS

Kod QR produktu

Oceń

średnia ocena: 5

liczba ocen: 3

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter