Rozwiazanie Styrofoam

Wersja do druku Poleć znajomemu

Termin „izolacja obwodowa” odnosi się do izolacji termicznej otaczającej od zewnątrz powierzchnie przegród (ścian i podłóg) stykających się bezpośrednio z gruntem. Coraz częściej wykorzystuje się do celów użytkowych przestrzenie budynku ograniczone przegrodami stykającymi się bezpośrednio z gruntem. Rosnące koszty budowy oraz koszty terenu zmuszają inwestorów budowlanych, a także architektów do projektowania obiektów, których pomieszczenia stykające się bezpośrednio z gruntem stanowią cenną i przydatną powierzchnię użytkową i/lub mieszkalną. W celu
uzyskania przyjemnej atmosfery w pomieszczeniach, ograniczenia zużycia energii i zapobieżenia kondensacji, np. na skutek występowania wód gruntowych, pomieszczenia takie muszą być izolowane termicznie. Obwodowa izolacja termiczna ścian piwnic układana na zewnątrz warstwy izolacji przeciwwodnej stanowi ciągłą, wolną od mostków termicznych, warstwę otaczającą bryłę budowli i dodatkowo chroni warstwę izolacji przeciwwodnej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Również w przypadku stykających się z gruntem ścian pomieszczeń nieogrzewanych izolacja termiczna spełnia pożyteczną rolę. W przypadku przyszłej zmiany funkcji takiego pomieszczenia można uzyskać komfort i sprawność energetyczną bez konieczności wykonania dodatkowych prac izolacyjnych.

Izolacja  obwodowa  z  płyt  z  ekstrudowanego  polistyrenu (XPS)  wykonywana  jest  w  Europie  od  ponad  20  lat.  Płyty
izolacji  termicznej  STYROFOAM  stosowane  są  od  ponad 30  lat  również  w  charakterze  izolacji  w  skrajnie  trudnych warunkach,  takich  jak  bardzo  niskie  temperatury  i  duże naprężenia  ściskające,  do  budowy  dróg  i  szlaków  kolejowych  w  Ameryce  Północnej  i  Skandynawii. W  takich warunkach  płyty  szczególnie  narażone  są  na  działanie wilgoci,  a  jednocześnie  poddane  są  działaniu  dużych dynamicznych  naprężeń  ściskających i naprzemiennych  cykli  zamarzania i  rozmarzania.
Zagadnienia projektowe
Izolacja zgodna z przepisami
Minimalne wymagania dotyczące izolacji termicznej budynków mieszkalnych i przemysłowych podane są w normach dotyczących izolacji cieplnych. Decyzja odnośnie do grubości izolacji jest wynikiem wymagań normy, ale zależy również od właściciela budynku i/lub od projektanta, który musi wziąć po uwagę funkcję i system ogrzewania pomieszczeń stykających się z gruntem.
Izolacja przeciwwodna
Przez ściany i podłogi piwnic nie powinna przenikać woda ani wilgoć. W zależności od rozwiązania konstrukcyjnego budynku, stanu zawilgocenia gruntu (występowania wody gruntowej) stosuje się jedną lub kilka warstw izolacji przeciwwodnej lub wykonuje ściany i podłogi piwnic z wodoszczelnego betonu, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi izolacji przeciwwodnej ścian i podłóg piwnic.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter