Izolacja skarpy odwodnej wału przeciwpowodziowego

Wersja do druku Poleć znajomemu

Uszczelnienie skarpy odwodnejnależy stosować, gdy w podłożu budowli występuje warstwa gruntu nieprzepuszczalnego lub słaboprzepuszczalnego. Jeżeli miąższość tej warstwy wynosi nie mniej niż 1/3 wysokości piętrzenia H, na ogół możliwe jest wykonanie uszczelnienia skarpy odwodnej bez konieczności przedłużania izolacji w głąb podłoża.

            

 

 

Materiałem izolacyjnym stosowanym powszechnie do modernizacji budowli wodnych są maty bentonitowe. Bentomata jest to geokompozyt o właściwościach samouszczelniających. Składa się on z granulatu bentonitowego, zapewniającego szczelność, umieszczonego pomiędzy dwoma geotekstyliami. Bentonit sodowy jest powszechnie znany ze swoich wybitnych zdolności pęcznienia -może adsorbować kilkakrotnie więcej wody niż sam waży. Zdolność ta czyni go bardzo plastycznym i odpornym na przełamania i pęknięcia. Warstwa uwodnionego bentonitu tworzy zwartą barierę dla przepływu cieczy o współczynniku filtracji rzędu 10-11

m/s. Bentonit może być uwadniany i suszony oraz zamrażany i rozmrażany bez utraty swych pierwotnych właściwości. Właściwości samouszczelniające mat bentonitowych przekładają się na wiele zalet tego rozwiązania. Pęczniejący bentonit sodowy uszczelnia uszkodzenia w izolacji powstałe podczas jej instalacji lub później, np. w efekcie przerastania korzeni.

Zdolność do samo uszczelnienia umożliwia również prostą i skuteczną izolację urządzeń przechodzących przez korpus wału. Kolejną zaletą mat bentonitowych jest prosta i szybka instalacja, polegająca na rozwinięciu rolek na zakład, bez konieczności łączenia lub zgrzewania. Oznaczenia zakładów stosowanie przez producenta ułatwia ją kontrolę ich szerokości i umożliwia ją wykonanie robót przez niewykwalifikowaną grupę robotników. Wykorzystując maty bentonitowe uzyskuje się przesłony izolacyjne o ciągłej i jednorodnej jakości na całej długości skarpy, która jest gwarantowana przez producenta i ściśle kontrolowana w badaniach laboratoryjnych. Projektując izolację z zastosowaniem mat bentonitowych należy pamiętać o potrzebie wykonania warstwy zabezpieczającej o miąższości min. 0,5 m. Zaleca się również, aby skarpa warstwy okrywającej miała większe nachylenie niż skarpa izolowana matą bentonitową. Zabieg ten ma na celu zwiększenie stateczności w podstawie wału. Istnieje także potrzeba zakotwienia maty bentonitowej w koronie oraz podstawie wału.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter