Geowłóknina w ogrodnictwie

Wersja do druku Poleć znajomemu

Geowłókniny znajdują praktyczne zastosowanie w kształtowaniu ogrodów. Dobrze dobrane geosyntetyki chronią przed przerostem korzeni i chwastów, ale nie blokują jednocześnie dostępu powietrza i wody do gleby.

geow____knina_Typar_ogr__d_chwasty.jpg

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Rozłożenie geowłókniny wraz z uprzednim przygotowaniem podłoża i wycięciem otworów na nasze rośliny zajmuje stosunkowo niewiele czasu i  jest proste do wykonania nawet dla amatora.

1. Gleba przed rozwnieciem geowłókniny musi zostac oczyszczona z chwastów wraz z korzeniami, wygładzona tak, by pozostawała bez grudek i kamyków.

2. Geosyntetyk rozwija się oburęcznie w kierunku do siebie. Po rozwinięciu należy przygnieść boki, żeby rolka się nie zwijała przy dalszych pracach.

3. W miejscu, gdzie ma zostać zasadzona roślina wycinamy promienisty otwór. Po umieszczeniu rośliny w przeznaczonym miejscu przysypujemy całość geowłokniny warstwą  humusu, kory bądź keramzytem, zgodnie z własną koncepcją stylistyczną.Grządka od razu jest gotowe do użytkowania, a w miejscu wyłożenia  geowłókniny może normalnie się przemieszczać bez ryzyka jej uszkodzenia.

geow__oknina_ogr__d_uk__adanie.JPG          docinanie_geow____knina_ogr__d.JPG            ro__liny_geow____knina_ogr__d.JPG

Polecanym produktem do zastosowań ogrodowych są geosyntetyku marki DuPont. Ich geowłókniny TYPAR są cienkie zachowując przy tym wysoką wytrzymałość na przebicie i rozerwanie, co osiąga się w procesie termozgrzewania włókien w czasie produkcji.

Geowłókniny TYPAR są przepuszczalne, więc umożliwiają szybki drenaż, podlewanie i spłukiwanie nawozów. Docięte i rozłożone  wokół roślin płachty geowłókniny można przysypać korą lub żwirem, co daje dodatkowy efekt dekoracyjny.

TYPAR idealnie nadaje się do kształtowania krajobrazu. Przepuszczalności pozwala na szybkie spłukanie i przepływ powietrza i nawozów, a jej struktura włókien mocno minimalizuje przenikanie przez chwasty i korzenie i uniemożliwia niepożądany wzrost pod tkaniną.

  •    Przepuszcza wilgoć, nawozy i powietrze
  •    Zmniejsza kiełkowanie chwastów
  •    Hamuje wzrost chwastów pod tkaniną
  •    Zapobiega nierównomiernemu osiadaniu podłoża
  •    Wytrzymały, odporny na rozerwanie, nie ulega gniciu lub pleśni
  •    Lekki i łatwy w montażu
  •    Zapewnia długotrwałą ochronę krajobrazu

Uwaga: Dokonując wybóru geosynetyku do zastosowania w ogrodnictwie warto wziąć pod uwagę przepuszczalność UV i wilgoci, bo ma to kluczowe znaczenia dla zdrowego wzrostu roślin.  Folie ogrodowe blokują dostęp tych odżywczych elementów, jak widać to na poniższej ilustracji.

geow____knina_ochrona_ogr__d_chwasty.jpg

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter