Biowłóknina

Wersja do druku Poleć znajomemu

Biowłóknina to rodzaj geowłókniny zawierający nasiona traw umieszczone wewnątrz swojej struktury. Zastosowanie biowłókniny umożliwia ochronę przeciwerozyjną zboczy, gwarantuje wzrost traw w niekorzystnych warunkach.

Biowłóknina znajduje szerokie zastosowanie w rekultywacji, melioracji, do jednoczesnego umacniania i zadarniania wałów przeciwpowodziowych, jak też przy organizowaniu terenów zielonych w parkach i na skwerach.

Zaletą biowłókniny jest jej wysoka odporność na niesprzyjające warunki środowiskowe, łatwość w zastosowaniu, niskie koszty i gwarancja powodzenia procesu zazieleniania przy wykorzystaniu niewielkiego nakładu pracy.

Zobacz jakie rezultaty daje zastosowanie biowłókniny do umocnienia skarpy.

Cena materiałów do zabezpieczania skarp:

Zobacz także:

Biowłóknina to rodzaj materiału geosyntetycznego, który zawiera nasiona roślin (zwykle traw) umieszczone wewnątrz swojej struktury. Biowłóknina jest produkowana z materiałów biodegradowalnych, takich jak juta, konopie, kokos czy słoma, co oznacza, że po pewnym czasie ulega rozkładowi w środowisku naturalnym.

Biowłóknina jest stosowana w różnych zastosowaniach, głównie jako narzędzie do rekultywacji terenów, odbudowy zieleni oraz do utrzymywania równowagi ekosystemów. Dzięki temu, że biowłóknina zawiera nasiona traw, podczas swojego rozkładu uwalnia je, co sprzyja odbudowie naturalnej roślinności.

Biowłóknina może być stosowana na terenach zdegradowanych, takich jak składowiska odpadów, tereny po wydobyciu, czy tereny budowlane, aby zapobiec erozji gleby i przywrócić naturalne warunki siedliskowe. Ponadto, biowłóknina może być używana jako osłona gleby podczas prac budowlanych, pomagając w utrzymaniu gleby i zatrzymywaniu wody, co z kolei przyczynia się do redukcji erozji terenu.

W porównaniu z tradycyjnymi materiałami geosyntetycznymi, biowłóknina jest bardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ jest biodegradowalna i nie zanieczyszcza środowiska.

 

Biowłókniny

 

Biowłókniny według PN-B-12074:1998 s to maty z włókna bawełnianego lub bawełnianopodobnego, wykonane technik włókninow z równomiernie rozmieszczonymi w czasie produkcji nasionami traw i rolin motylkowych, słuce do umacniania i zadarniania powierzchni.

Minimalna masa jednostkowa biowłókniny według PN-B-12074:1998 wynosi 150 g/m2. Wytrzymało na zerwanie nie powinna by mniejsza ni 3 kN/m wzdłu i 0,2 kN/m wszerz. W stanie mokrym wartoci te nie powinny by mniejsze od odpowiednio 4 kN/m i 1 kN/m. Po zmoczeniu biowłóknina nie moe kurczy si wicej
ni 5% wzdłu i 3% wszerz. Minimalna wodochłonno włókniny powinna wynosi 600%. Natomiast wymagania przepisów kolei niemieckich DS 836 odnosz si jedynie do masy powierzchniowej (powinna ona wynosi nie mniej ni 250 g/m2), wytrzymałoci na rozciganie (nie mniej ni 1,5 kN/m) i zawartoci elementów
organicznych (nie mniej ni 50 %).

Ze wzgldu na kurczenie si biowłókniny po zmoczeniu bardzo wane jest jej równe ułożenie na stoku oraz dobre docinicie do gruntu. Szpilki i kołki do przytwierdzania biowłókniny powinny by wykonane z gałzi, erdzi, obrzynków lub drewna szczapowego drzew iglastych i liciastych (z wyjtkiem kruszyny, osiki oraz pędów żywej wikliny). Zarówno szpilki, jak i kołki powinny by proste, ostro zaciosane na cieszym kocu i ucite pod ktem prostym na drugim. Grubo szpilek powinna wynosi od 1,5 cm do 2,5 cm, a długo od 25 cm do 35 cm. Dla kołków wielkoci te powinny wynosi odpowiednio 4 cm do 6 cm i 50 cm do 60 cm. Kołki w górnym kocu powinny mie nacicia do nawinicia sznurka. Biowłóknin naley zakotwi w rowach kotwicych na szczycie i u podnóa skarpy.

Biowłókniny to maty wykonane z naturalnych włókien roślinnych, takich jak bawełna, len czy juta, do których wszyte są nasiona traw. Te maty służą do umacniania, zadarniania i zazieleniania skarp, nasypów, poboczy dróg i autostrad.

Stosowanie biowłóknin przyczynia się do ochrony gleby przed erozją, zapobiega osunięciom ziemi i uskoki terenu, a także wpływa na zwiększenie bioróżnorodności. Biowłókniny pozwalają również na szybkie zakładanie trawników dywanowych z mieszankami traw ogrodowych.

Dzięki wsypanym nasionom traw, po ułożeniu maty na przygotowanym podłożu, trawa szybciej rośnie i zazielenia teren. Biowłókniny są łatwe w użyciu, a ich instalacja jest szybka i prosta. Wszystko to sprawia, że biowłókniny są coraz częściej wykorzystywane w różnego rodzaju projektach, w tym również w ogrodnictwie i krajobrazie.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter