Zabezpieczanie kanałów betonem

Wersja do druku Poleć znajomemu

Komórkowy System Ograniczający GEOWEB umożliwia wykonywanie trwałych a przy tym podatnych betonowych zabezpieczeń kanałów, w których sekcje GEOWEB działają jak serie połączeń dylatacyjnych. Zaletą systemu jest to, że komórki wypełnione betonem dostosowują się do nieregularności i przemieszczeń podłoża oraz chronią beton przed niekontrolowanymi pęknięciami.

 Użycie GEOWEB z wypełnieniem betonowym jest najwłaściwsze w osłonie ka-natów pracujących w ciężkich warunkach hydraulicznych oraz w osłonie kanałów z ciągłym przepływem. Zabezpieczanie kanałów betonem w systemie GEOWEB jest ekonomicznie efektywnym rozwiązaniem w porównaniu do dotychczas stosowanych tradycyjnych metod.

W 1986 roku kanadyjska firma A.G. Simpson zamierzała zlecić wykonanie kanału burzowego. Pierwszy projekt przewidywał zabezpieczenia (obudowę) ze zbrojonego betonu o grubości 152 mm na długości 300 m, przy nachyleniu skarp od 1:1 do 3:1 i maksymalnej prędkości przepływu równej 3.5 m/s. Do realizacji wybrano wykonanie obudowy kanału w systemie GEOWEB. Pierwszym etapem prac była instalacja niewłóknistych geotekstyliów na skarpach i dnie kanału. Następnie instalowano sekcje (o wymiarach 2.44.m x 6.10 m x 102 mm) na geotekstylnej podściółce, górne krawędzie sekcji kotwiono palikam stalowymi typu "J" o długości 381 mm w odstępie co 0.9 metra. Komórki sekcji zalano z nadmiarem betonem marki "25", rozprowadzając dół i wyrównując ręcznie z górnymi krawędziami komórek. W celu zapewnienia swobodnego przepływu l wody gruntowej spod geotekstyliów wyznaczone wcześniej komórki wypełniano wyselekcjonowanymi kamieniami i nie zalewano ich betonem. Obudowie betonowej nadano spadek i chropowatą powierzchnię. Czterech pracowników wykonało betonowe zabezpieczenia kanału o grubości 102 mm na powierzchni 2 800 m kw. w ciągu dwu dni. Całkowity czas wykonania kanału o długości 300 m wyniósł 8 dni. Zaoszczędzono połowę czasu i kosztów przewidywanych w tradycyjnym wykonaniu. Kilka lat później kanał był w takim samym stanie jak po zakończeniu prac, w tym okresie nie wykonano żadnych prac związanych z konserwacją czy naprawami.


Komórkowy system ograniczający GEOWEB powstał pod koniec lat 70-tych przy współpracy naukowej z Korpusem Inżynierskim Armii Amerykańskiej. Zaawansowane prace naukowe, badania i ewolucja zastosowań terenowych stanowią o właściwościach systemu GEOWEB- Konsekwencją wykonanych prac jest wiele udogodnień oraz organizacja dystrybucji na całym świecie. Komórkowy system ograniczający GEOWEB dostępny jest w dwu odmiennych wykończeniach powierzchni ścian wyrobów: gładkim i teksturowanym. W wykończeniu teksturowanym powierzchnia ścian komórek posiada sieć regularnych wgłębień. Ten unikalny wzór wgłębień znacząco zwiększa oddziaływanie sił tarcia pomiędzy materiatem wypełniającym a powierzchnią ścian komórek podnosząc własności systemu we wszystkich zastosowaniach. Wszystkie fazy produkcji są kontrolowane oraz poddawane stat^( tycznej kontroli jakości. Tak więc bez względu na wybór wykow' czenia gładkiego lub teksturowanego każda sekcja przed wysyłką na miejsce instalacji (wbudowania), posiada standardowe świadectwo jakości. Ponadto, każda sekcja może być zwrócona zgodnie z warunkami gwarancji w przypadku stwierdzenia wad materiałowych lub produkcyjnych. Sekcje z polietylenu o dużej gęstości (HDPE) składają się w lekkie, zwięzłe wiązki łatwe do wysyłki i transportu. Podczas instalacji (wbudowania) sekcje są elastyczne i nie stwarzają problemów przy ręcznej manipulacji. Stosuje się wiele metod rozkładania sekcji GEOWEB, np. stosowanie sztywnych ram do instalacji podwodnych oraz w celu zachowania tolerancji wymiarowych. System poprawia własności stosowanych wypełnień konstrukcjnych w szerokim zakresie zastosowań do przenoszenia obciążeń od pojedynczycń warstw podłoży drogowych do wielowarstwowych gruntowych ścian oporowych.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter