Instrukcja układania geotkaniny

Wersja do druku Poleć znajomemu

Geotkanina to materiał tkany posiadający wątek i osnowę, osiagający dzięki temu wysokie parametry wytrzymałości na rozciąganie.

Podłoże

układanie geotkaniny

Podłoże pod geotkaninę musi zostać wyrównane i pozostać wolne od wszelkich korzeni i kamieni, które mogły by przebić materiał.

Rozwijanie geotkaniny

Geotkaninę rozwija się z rolki w kierunki określonym w projekcie technicznym, ze względu na różne parametry wzdłuż i wszerz geotkaniny.

Poszczególne fragmenty łączy się na zakład  30 cm - 1000 cm, w zależności od warunków gruntowych. Mocownie do siebie pasm geotkaniny zapobiega jej rozsunięciu. W tym celu używa się kotew w kształcie litery  U lub zszywa sie ze sobą krawędzie przenośną maszyną do szycia już na placu budowy.W tym przypadku należy zastosować zakład min. 20 cm.

Uwaga! Nie należy łączyć ze sobą krawędzi geotkaniny w kierunku jej wyższych parametrów.

Przykrywanie geotkaniny

Geotkanina po rozłożeniu powinna być przykryta warstwą nasypową w następujacy sposób. W przeciwnym kierunku od rozłożonej geotkaniny i od środka do brzegów rozprowadza się spycharką materiał nasypowy. Jeśli jest to materiał np. z łamanego kamienia musi być wcześniej ułożona cienka warstwa amortyzacyjna.

 Zobacz także:

Geowłóknina

Błędy i problemy podczas stosowania geowłókniny mogą prowadzić do ograniczenia skuteczności jej stosowania, włącznie ze zniszczeniem konstrukcji, problemami z drenażem, czy opóźnieniami w realizacji projektu.

więcej »

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter