Antypoślizgowa posadzka przemysłowa

Wersja do druku Poleć znajomemu

Posadzka przemysłowa oprócz odpowiedniej wytrzymałości i odporności na obciążenia i udar powinna posiadać odpowiednie właściwości antypoślizgowe.

Odpowiednia szorstkość posadzki zapobiega poślizgnieciu się użytkowników (co jest istotne zwłaszcza przy mokrej nawierzchni np. w chłodniach, ubojniach, rozlewniach itp). Dodatkowo szorstka, antypoślizgowa powierzchnia zapewnia dobra warunki jezdne dla wózków widłowych, samochodów i innych pojazdów używanych na halach produkcyjnych czy magazynowych.

posadzki antyposlizgowe

Posadzki przemysłowe antypoślizgowe wykonuje się w różnych technologiach. Często są to gotowe produkty, które w swoim składzie mają odpowiednie komponenty i kruszywo o odpowiednim uziarnieniu. Wykonanie posadzki odbywa się poprzez rozrobienie produktu i nałożenie go w odpowiedniej warstwie.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj produkty takiej jak: Sikafloor 264 czy systemy Sika CompactFloor lubSika DecoQuart.

Istotną informacją dla użytkowników indywidualnych jest fakt, że większość powłok żywicznych (i powłok pochodnych) daje możliwość samodzielnego wykonania warstwy antypoślizgowej przy użyciu kruszywa kwarcowego o odpowiednim uziarnieniu. Należy przy tym pamiętać, że powłokę posadzkową należy wykonać z dedykowanych do tego celu produtków. Asortyment żywic i kompozytów jest bardzo szeroki i część produktów nie będzie miała uniwersalnych zastosowań.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj produkty takiej jak Maxurethane, Sikafloor 400N, Maxelastic, Sikafloor 2530 W, Izohan Epoxy P-405.

Jak samodzielnie wykonać warstwę antypoślizgową:

Metoda wykonania na przykładzie Maxuretane. Jest to  bezbarwna żywica (dostępne także pigmenty do barwienia) przeznaczona do malowania powierzchni poziomych i lekko pochylonych. Produkt jest jednoskładnikowy (wiąże pod wpływem pochłaniania wilgoci z otoczenia), prosty w użyciu i trwały. Żywicą można wykonywać powłoki w pomieszczeniach technicznych o lekkim i średnim natężeniu ruchu: warsztaty, garaże, magazyny, zaplecza techniczne, hale produkcyjne itp. Posadzkę antypoślizgową wykonuje się posypując świeżo rozprowadzoną żywicę czystym, frakcjonowanym piaskiem kwarcowym. Piasek wkleja się w żywicę. Następnie po jej całkowitym wyschnięciu należy usunąć luźne, niezwiązane ziarna piasku (najlepiej przy pomocy odkurzacza warsztatowego). Zamknięcie posadzki polega na przemalowaniu związanego kruszywa jedną lub dwiema warstwami żywicy. Nie należy tutaj nakładać zbyt grubej warstwy żeby nie "zatopić" piasku w żywicy. Kruszywo powinno wystawać ponad warstwę żywicy. Ostatnie warstwy (nakładane na piasek) powinny jedynie zamykać powierzchnię i dodatkowo skleić piasek między warstwami żywicy.

Należy też pamiętać o tym, że piasek kwarcowy musi być dokładnie oczyszczony a jego ziarno musi być odpowiednia duże. Drobnoziarnisty piasek nie będzie dawał pożądanego efektu antypoślizgowego, gdyż wtapiając się w żywice stworzy niejako warstwę drobnoziarnistej szpachlówki żywicznej o dużej gładkości końcowej.

 

 

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter