Renowacja i odgrzybianie

Wersja do druku Poleć znajomemu

Stosowane w budownictwie materiały budowlane mają przeważnie strukturę porowatą. W wyniku braku albo nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji są one narażone na zawilgocenie, a w konsekwencji na uszkodzenie, w wyniku działania rozpuszczonych w wodzie soli lub działania mikroorganizmów rozwijających się na zawilgoconych powierzchniach. Zawilgocone i zagrzybione konstrukcje budowlane stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla samej budowli, ale przede wszystkim dla zdrowia człowieka.

Przyczyny zawilgacania przegród budowlanych

  • brak skutecznej izolacji przeciwwodnej pionowej i poziomej fundamentów oraz ścian stykających się z gruntem
  • błędy w konstrukcji warstw przegród budowlanych np. niedostateczna grubość izolacji termicznej, brak warstw paroizolacji itp.
  • nieskuteczna lub uszkodzona izolacja paroszczelna w pomieszczeniach mokrych
  • niedostateczna lub niesprawna naturalna wentylacja pomieszczeń – błędy w konstrukcji przewodów wentylacyjnych lub ich zapchanie, ograniczenie zdolności wymiany powietrza przez zbyt szczelną stolarkę okienną i drzwiową
  • błędy konstrukcyjne zadaszenia powodujące zaciekanie ścian
  • zastosowanie materiałów budowlanych zanieczyszczonych, w wyniku złego przechowywania, zarodnikami grzybów

Odtworzenie hydroizolacji poziomej jest niestety kłopotliwe, pracochłonne i dosyć kosztowne. Jednym ze sposobów wykonania wtórnej hydroizolacji poziomej jest wykonanie iniekcji. Iniekcja przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie polega na nasączeniu pasa muru w całym jego przekroju takim środkiem, który spowoduje zahamowanie kapilarnego transportu wilgoci. Z czasem, ponad taką blokadą, dzięki zahamowaniu transportu wilgoci, uzyskujemy mur o prawidłowej wilgotności.
Iniekcja może odbywać się bezciśnieniowo (grawitacyjnie) bądź też pod ciśnieniem.

Preparat IZOHAN wodochron W jest koncentratem mikroemulsji silikonowej (SMK). SMK posiada bardzo niską lepkość, wielkość promienia cząsteczek wynosi od 10-9 do 10-10 m jest więc o rząd wielkości mniejsza od pozostałych emulsji, ponadto cząsteczki SMK mogą mieszać się z wodą kapilarną materiału budowlanego, tak że nawet przy wysokim stopniu zawilgocenia możliwa jest duża głębokość wnikania i dobre rozprowadzanie materiału w przegrodzie. Preparat iniekcyjny IZOHAN wodochron W można stosować w murach o stopniu przesiąknięcia wilgocią 45-75% bez wstępnego osuszania muru. W przypadku wyższego zawilgocenia konieczne jest wstępne osuszenie muru w strefie iniekcji (najlepiej gorącym powietrzem).

Właściwy preparat iniekcyjny powinien rozprzestrzenić się w kapilarach, a nie wypełnić pustki w strukturze muru. Po wywierceniu otworów następuje ich odpylenie (odessanie pyłu), następnie w otwory wprowadza się zaprawę (suspensję) IZOHAN renobud R-105 wypełniającą rysy i pustki, po czym po rozpoczęciu procesu twardnienia ponownie wykonuje się nawierty w tych miejscach. Przy wypełnianiu pustek stosuje się zazwyczaj ciśnienie rzędu 2-3 atmosfer. Materiał wypełniający wprowadza się przez wywiercone otwory. Po wykonaniu wstępnej iniekcji wypełniającej pustki i rysy, w ciągu następnych 60 minut, należy wykonać właściwą iniekcję. Oznacza to, że częściowo stwardniałą zaprawę z wstępnej iniekcji należy rozwiercić i w te same otwory wprowadzić mikroemulsję silikonową.
Iniekcję bezciśnieniową wykonujemy, wlewając preparat IZOHAN wodochron W „mokre na mokre” i uzupełniamy tak długo, aż nastąpi całkowite nasycenie muru. Zalecane są przy tym specjalne lejki lub pojemniki dozujące, umożliwiające lepszą kontrolę nasączania muru.
Lepsze efekty daje iniekcja ciśnieniowa – wtłaczanie preparatu przy jednostajnym niskim ciśnieniu przez pakery niskociśnieniowe, umieszczone w otworach iniekcyjnych lub przy pomocy lancy iniekcyjnej.

Po zakończeniu procesu wysycania muru, otwory należy zasklepić za pomocą zaprawy typu PCC IZOHAN renobud R-103.

Bardzo istotne jest fizyczne suszenie poprzez ustawienie urządzeń grzewczych i usuwających wilgoć. Materiał iniekcyjny musi rozłożyć się w całym przekroju muru, aby mógł nastąpić zamierzony skutek. W przypadku SMK (iniekt schnący fizycznie), przy wysokim zawilgoceniu muru i jednocześnie wysokiej wilgotności powietrza, mogą się pojawić z tym problemy. Gdy woda, jako nośnik materiału iniekcyjnego, nie może odparować, materiał iniekcyjny pozostaje płynny i nie może tym samym ujawnić swojego działania. Dopiero wówczas, gdy materiał budowlany uzyska własności hydrofobowe, zapewnione jest przerwanie podciągania kapilarnego i możliwe odparowanie wilgoci powyżej poziomu iniekcji.

SYSTEM MINERALNY

  • jest przyjazny dla środowiska, nie zawiera rozpuszczalników oraz innych szkodliwych substancji, dlatego może być stosowany również na terenach ujęć wody pitnej
  • ma bardzo dobrą przyczepność do wszystkich nośnych, zwykle spotykanych podłoży mineralnych
  • łatwo uszczelnia różnorodne powierzchnie (pionowe, nachylone, poziome)
  • ma dużą różnorodność zastosowań, zarówno przeciw wodzie gruntowej, jak i wodzie ciśnieniowej, również przy ciśnieniu negatywnym
  • jest nanoszony bez gruntowania
  • daje możliwość otynkowania, malowania etc.
  • jest paroprzepuszczalny

W skład systemu mineralnego wchodzi IZOHAN ekofolia wysokociśnieniowa 2-składnikowa oraz IZOHAN ekofolia wysokociśnieniowa 1-składnikowa.
Podłoże musi być suche lub matowo wilgotne w przypadku IZOHAN ekofolii wysokociśnieniowej 2-składnikowej, aż do mokrego, bez filmu wodnego i kałuż w przypadku IZOHAN ekofolii wysokociśnieniowej 1-składnikowej.

Wszelkiego rodzaju ubytki, pustki, kawerny powinno się uzupełnić systemowymi zaprawami naprawczymi z serii IZOHAN RENOBUD R.
Zewnętrzne krawędzie należy sfazować, wystające fragmenty skuć, natomiast w wewnętrznych krawędziach wykonać fasety. Wykonuje się je z zaprawy IZOHAN renobud R-103 (R-104). Promień wyoblenia wynosi ok. 4 cm, można je wykonać za pomocą butelki lub kolanka PVC.

Mikrozaprawy mineralne jednoskładnikowe (IZOHAN ekofolia wysokociśnieniowa 1-składnikowa) wymagają stabilnego, nie narażonego na powstawanie rys podłoża. Mikrozaprawy dwuskładnikowe (IZOHAN ekofolia wysokociśnieniowa 2-składnikowa) mają zdolność mostkowania rys. Mikrozaprawy mineralne można nanosić za pomocą pędzla, szpachli lub urządzenia natryskowego.

rys_1_renowacja_piwnicy_izohan.jpg

HYDROIZOLACJA TYPU WANNOWEGO

W przypadku izolacji typu wannowego otwory iniekcyjne stosuje się powyżej poziomu terenu, a w środku pomieszczeń dodatkowo tynki renowacyjne.
Uzupełnienie ubytków, pustych spoin i większości lokalnych nierówności powinno się wykonać przy pomocy systemu IZOHAN renobud R. W razie występowania punktowych, czy liniowych przecieków należy je zatamować przy pomocy szybkowiążących plomb. Konieczne może być także nałożenie preparatu stanowiącego barierę przeciwsolną.

Do uszczelnienia powierzchni ścian i posadzek stosowana jest IZOHAN ekofolia wysokociśnieniowa 1-składnikowa, modyfikowana polimerami mieszanka cementowa. Twardnieje ona na wilgotnym podłożu, a po stwardnieniu jest z nim trwale związana. Wytrzymałość na odrywanie dla tego materiału wynosi 3,0 MPa. IZOHAN ekofolia wysokociśnieniowa 1-składnikowa pozostaje wodoszczelna nawet przy stałym naporze wody od strony muru, pozostając otwartą na dyfuzję pary wodnej.

Styk ściany i posadzki należy zawsze odsłonić, usunąć jastrych w pasie o szerokości 20–25 cm, a w miejscu styku wykuć bruzdę o wymiarach ok. 4 x 4 cm. Wypełnić ją zaprawą IZOHAN renobud R-103 (R-104). Powierzchnie te różnie pracują względem siebie i naprężenia powstające pomiędzy nimi koncentrują się w narożnikach. Z tego względu we wszystkich narożnikach powinny być wtopione taśmy uszczelniające. Folie wysokociśnieniowe są wysokoparoprzepuszczalne, dzięki czemu wilgoć zawarta w podłożu może wyparować.

rys_2_renowacja_piwnicy_izohan_typ_wannowy.jpg

METODA LIKWIDACJI I ZABEZPIECZENIA PRZED GRZYBAMI PLEŚNIOWYMI

Grzyby pleśniowe mogą powodować choroby u ludzi. Najgroźniejsze są zarodki grzybów, które przedostają się do organizmu człowieka drogą wziewną, pokarmową lub przez skórę, powodując tzw. grzybice narządowe, alergie, zatrucia, zespół chronicznego zmęczenia, raka itp. Najbardziej niebezpieczne jest przenikanie grzybni drogą inhalacyjną małymi dawkami, gdyż nie tylko wnikają one
do organizmu, osłabiając jego funkcje, lecz mogą również wnikać w strukturę DNA, uszkadzając ją.

 Jak rozpoznać skażone grzybami podłoże:

  • tynki i mury w wyniku działalności grzybów mogą się osypywać i pękać
  • w tynku mogą powstawać wybrzuszenia, a to za sprawą gazowych produktów przemiany materii grzybów pleśniowych
  • w pomieszczeniach może pojawić się stęchły, pleśniowy zapach, który może przenikać również do znajdujących się w nich produktów, odzieży itp.
  • mogą powstawać trudne do usunięcia przebarwienia - od żółtawych aż do brunatnych

Proces odgrzybiania należy rozpocząć od oczyszczenia podłoża z nalotów grzybów. W przypadku niewielkiego skażenia wystarczy na mokro zdrapać farbę czy tapetę ze ściany, przy silnym – zaleca się skucie zawilgoconego tynku przynajmniej 80 cm poza granice zawilgocenia. Skucie tynku pozwoli na wyeliminowanie silnego zapachu związków pleśniowych grzybni oraz na głębsze wniknięcie preparatu grzybobójczego w podłoże, zwiększając skuteczność działania. Kolejnym etapem jest osuszenie zawilgoconej ściany strumieniem ciepłego powietrza oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

Na oczyszczone z nalotów, osuszone oraz odkurzone z pyłu podłoże można rozpocząć nakładanie preparatu grzybobójczego IZOHAN grzybostop. Aplikacja preparatu może odbywać się za pomocą natrysku lub pędzla. Pleśń tak naprawdę tylko raz jest słaba – w momencie kiełkowania. W tym czasie należy do niej dotrzeć z trucizną. Trzeba oddzielić dwie fazy walki: zabijanie i usuwanie. Jedna aplikacja środka grzybobójczego natrafia na różne fazy rozwojowe grzybni – zniszczy grzybnię wegetatywną, kiełkujące zarodniki, natomiast konidiom, niekiełkującym jeszcze zarodnikom czy innym formom przetrwalnikowym nie zrobi nic. Dlatego też należy stosować metodę tyndalizacji: minimum trzykrotne powtórzenie w odstępach 12–24 godzinnych. Po całkowitym wyschnięciu preparatu, na odkażoną powierzchnię można nakładać nowy tynk lub gładź szpachlową. W celu zabezpieczenia powierzchni przed ponownym zakażeniem grzybami i pleśnią należy zabezpieczyć ją preparatem IZOHAN grzybochron.

Ostatnim etapem jest pomalowanie ściany np. IZOHAN farbą przeciwwodną. Farba ta została specjalnie zaprojektowana do uszczelniania wszelkich rodzajów powierzchni murowych i opierania się przepływowi wody nawet pod ciśnieniem odrywającym powłokę wynoszącym 5 barów. IZOHAN farba przeciwwodna przenika małe pory w powierzchniach murowanych i formuje wodoodporną warstwę, która powstrzymuje przenikanie wody. Poprzez użycie farby przeciwwodnej można uszczelnić wszystkie rodzaje murowanych powierzchni wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zwykła farba przylega tylko do powierzchni i woda pod ciśnieniem może ją oderwać, natomiast IZOHAN farba przeciwwodna penetruje powierzchnię i mocno się z nią łączy, działając jak integralna bariera powstrzymująca cieknięcie. IZOHAN farba przeciwwodna odznacza się także zdolnością do zapobiegania powierzchniowej krystalizacji soli i nie pozwala na pojawienie się wilgoci na pomalowanej powierzchni, dzięki zaś wysokiej paroprzepuszczalności osusza ją zewnętrznie.

 Źródło: IZOHAN ®

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter