Izolacje poziome fundamentów
Voltex przewidziano do stosowania pod płytami żelbetowymi (izolacja płyty fundamentowej) o grubości co najmniej 10 cm - w przypadku jego instalacji bezpośrednio na zagęszczonym podłożu gruntowym. W przypadku zastosowania podkładu z chudego betonu - grubość płyty żelbetowej powinna wynosić co najmniej 15 cm. Jeśli w wyniku przeprowadzonych badań wody gruntowej zostanie stwierdzone jej nadmierne zanieczyszczenie, należy stosować Voltex CR.
W warunkach występowania ciśnienia hydrostatycznego, Voltex powinien być instalowany pod ławami i żebrami płyt fundamentowych tak, jak na rysunkach A 1.6, A 1.7 lub A 1.8. Przy braku naporu wody Voltex może być instalowany tylko na ścianach budowli tak, jak na rysunkach A 1.9, A 1.10, A 1.11.
Przed ułożeniem Voltexu należy we właściwy sposób przygotować podłoże. Z pewnym wyprzedzeniem należy również zaizolować podszybia wind, studzienki, komory, żebra płyt i głowice pali, wyprowadzając z tych elementów zakłady Voltexu dla połączenia z zasadniczą powierzchnią izolacji tak, aby tworzyły ciągłe, nieprzerwane pasmo izolacyjne.
Sposób układania VOLTEX'u.
1.1 Przygotowanie podłoża pod izolację płyty fundamentowej
Podłożem Voltexu może być podkład betonowy, zagęszczony grunt lub warstwa zagęszczonego kruszywa. Podłoże gruntowe lub warstwę kruszywa należy wyrównać i zagęścić do ID powyżej 85%. Powinno się stosować kruszywo poniżej 18 mm.
1.2 Instalacja izolacji płyty fundamentowej
Voltex należy układać na właściwie przygotowanym podłożu ciemniejszą stroną do góry. Sąsiednie pasma należy zakładać na siebie na co najmniej 10 cm, a zakłady końców pasm przesuwać wzajemnie o co najmniej 30 cm (rys. A 1.1). Voltex w miejscach połączeń spina się zszywkami lub przybija do podłoża. W ten sposób zapobiegnie się możliwości jego przemieszczenia przed i w trakcie wylewania betonu (rys. A 1.2). Jeśli płyta jest wykonywana etapami, Voltex z wcześniejszego etapu powinien rozciągać się co najmniej 30 cm poza krawędź płyty już wylanej (rys. A 1.3). Pozwoli to na wykonanie zakładu i prawidłowe połączenie z następną sekcją płyty. We wszystkie przerwy robocze w betonowaniu należy zamontować taśmę Waterstop-RX (rys. A 1.3).

Rys. A 1.1. Układanie Voltexu na 10 cm zakład (zakłady końcowe przesunięte wzajemnie o co najmniej 30 cm).

Rys. A 1.2. Spinanie zakładów sąsiednich pasm Voltexu w trakcie układania izolacji płyty fundamentowej przy użyciu mechanicznego zszywacza przemysłowego.

Rys. A 1.3. Miejsca połączeń betonu mijają zakłady Voltexu o co najmniej 30 cm.




