Zawilgocenie budynku - przyczyny obecności wilgoci w murach budynków

Wersja do druku Poleć znajomemu

Obecność wilgoci w murach nie musi oznaczać problemów. Wilgotność świeżo wykonanej ściany, która wydaje się być sucha, sięga 25% i nie jest to niczym nadzwyczajnym. To zawilgocenie, to wilgoć technologiczna, która w sposób naturalny zaniknie do naturalnego poziomu wilgotności w miejscu eksploatacji budynku. Naturalny poziom wilgotności w murach zależy od strefy klimatycznej i mikroklimatu obszaru, na którym zlokalizowany jest budynek. W polskich realiach, naturalny poziom wilgotności, waha się w granicach od 3 do 9%. Na skutek nieprawidłowej wentylacji, może w budynku pokazać się wilgoć kondensacyjna. Przy uszkodzeniach izolacji, może pojawić się wilgoć kapilarna.

Przyczyny obecności wilgoci w murach mogą być bardzo różne. Wilgoć w murach pojawia się ze względu na przemarzanie ścian, brak izolacji pionowej lub poziomej, niewłaściwą wentylację.

Bardzo często, pojawienie się wilgoci w murach spowodowane jest uszkodzeniem lub zupełnym brakiem izolacji poziomej lub pionowej budynku. Uszkodzenia izolacji poziomej są typowym problemem starych budynków – zwłaszcza tych, w których izolację poziomą wykonano używając papy na lepiku. Izolacja pozioma wykonana właśnie w ten sposób już po 40 latach przestaje spełniać swoją funkcję i nie stanowi bariery dla podsiąku kapilarnego, a wilgoć w murach może łatwo penetrować nawet na znaczne wysokości w murach.

Ustalenie, co jest faktyczną przyczyną pojawienia się zawilgoceń w ścianach, jest pierwszym krokiem do rozwiązania problemów z wilgocią.

Zobacz jak skutecznie osuszyć budynek.


ZASADA DZIAŁANIA SYSTEMU OSUSZANIA MURÓW

AQUASTOPosuszanie budynkow i murówSystem

AQUASTOP

pracuje bez mechanicznej ingerencji w substancję budowlaną osuszanego budynku. Aparat AQUASTOP emituje fale elektromagnetyczne powodujące odwrócenie kapilarnego podciągania - ruch wilgoci odbywa się z góry na dół. Woda zostaje sprowadzona do gruntu i mury pozostają trwale suche. Proces ten trwa w zależności od stopnia zawilgocenia, grubości i rodzaju murów, od kilku miesięcy do trzech lat.


Sposób osuszania murów

AQUASTOP

została opatentowany w Austrii /nr patentu 392108/ i jest stosowany w Europie od 1987 roku, gdzie osuszono przy jej pomocy wiele budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej.

zobacz referencje wystawione przez użytkowników systemu Aquastop w Polsce

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter