Geosyntetyki - funkcje i zastosowania

Wersja do druku Poleć znajomemu

Jakie są funkcje geosyntetyków? Jaką rolę pełnią geosyntetyki?

Geosyntetyki pełnią różnorodne funkcje w dziedzinie inżynierii geotechnicznej i ochrony środowiska.

Główne funkcje geosyntetyków w konstrukcjach inżynierskich:

  1. Separacja: Geosyntetyki, takie jak geotkaniny i geowłókniny, są używane do separacji różnych warstw gruntów, co zapobiega mieszaniu się i migrowaniu cząstek między warstwami. To z kolei poprawia trwałość konstrukcji.

  2. Filtracja: Geosyntetyki pełnią rolę filtrów, zatrzymując cząstki ziemi, ale jednocześnie umożliwiając przepływ płynów. Działa to jako bariera dla cząstek, jednocześnie umożliwiając przepływ wody.

  3. Wzmocnienie: Geosyntetyki mogą być używane do wzmocnienia gruntów, co poprawia ich nośność. Geowłókniny i geokompozyty stosuje się często w celu zwiększenia wytrzymałości gruntów na rozciąganie.

  4. Izolacja: Geosyntetyki, zwłaszcza geomembrany, są stosowane do izolacji warstw gruntów i materiałów. Chronią one przed przenikaniem substancji chemicznych, wody czy gazów, co jest istotne w konstrukcjach ochrony środowiska.

  5. Drenaż: Geosyntetyki używane są do zapewnienia odpowiedniego drenażu w różnych konstrukcjach, takich jak nawierzchnie dróg, tereny zielone, czy miejsca pod budynkami. Pomagają w odprowadzaniu nadmiaru wody, zapobiegając zatrzymywaniu się wilgoci.

  6. Ochrona przed erozją: Geosyntetyki, zwłaszcza w postaci mat erozyjnych, są stosowane do ochrony brzegów rzek, skarp, i innych obszarów narażonych na erozję. Pomagają w utrzymaniu stabilności terenu.

  7. Zabezpieczenia hydrotechniczne: Geosyntetyki są szeroko wykorzystywane w konstrukcjach zabezpieczających przed skutkami działań wodnych, takich jak budowa tam czy osłony brzegowe.

Te funkcje sprawiają, że geosyntetyki są niezwykle istotne w dziedzinie inżynierii geotechnicznej, a ich zastosowania obejmują różnorodne projekty budowlane i ochrony środowiska.

Funkcje geosyntetyków w konstrukcjach geotechnicznych, drogowych i kolejowych
  Funkcja

Charakterystyka funkcji

  Oddzielająca Rozdzielanie warstw gruntu o różnym uziarnieniu. Zapobieganie migracji drobnych cząstek gruntu (np. iłów, pyłów, piasku pylastego) w przestrzenie gruntu zawierającego ziarna o większych wymiarach (żwir, tłuczeń). Niekontrolowane mieszanie się takich materiałów pogarsza stateczność i może spowodować awarię budowli, np.: geowłóknina separacyjna
  Filtrująca

Filtrowanie wody przepływającej w płaszczyźnie poprzecznej do ma-teriału z jednoczesną kontrolą migracji cząstek gruntu. Filtry zatrzy-mują drobne cząstki gruntu niesione wraz z wodą z otaczającego podłoża do czasu aż nastąpi równowaga, w której z takiego filtru w nieskończenie długim czasie swobodnie wypływa czysta woda, np.: geowłóknina filtracyjna

  Oddzielająco - filtrująca Filtrowanie wody, jej odprowadzanie, szybkie wyrównywanie ciśnień, jak również oddzielanie drobnych cząstek gruntu w celu zabezpieczenia przed ich migracją w kierunku warstw bardziej porowatych, np.: geowłóknina separacyjno-filtracyjna
  Drenująca  Prowadzenie wód wzdłuż materiału w systemach drenażowych oraz oddzielanie elementów prowadzących wodę od innych warstw gruntu. Aby wyroby te działały jako dreny odprowadzające wodę, muszą posiadać odpowiednią przepuszczalność wzdłuż materiału, np.: geokompozyty drenażowe
  Wzmacniająca

Równomierne rozkładanie naprężeń i ograniczanie odkształceń budowli i podłoża. W budowlach ziemnych materiał taki stanowi swoisty rodzaj zbrojenia gruntu, np.: geosiatka

  Zabezpieczająca Powierzchniowe zabezpieczanie przed erozją skarpy, która jest w stanie geotechnicznej stabilności, np.: geokrata komórkowa
  Izolująca Zabezpieczanie (uszczelnianie) podłoża gruntowego przed przenikaniem wód i cieczy, np.: geomembrana

 

Przykładowe zastosowania geosyntetyków

Tabela 2

funkcje i zastosowania geosyntetyków drogowych i kolejowych

Rodzaje geosyntetyków i ich funkcje

Geosyntetyki są wyrobami z tworzyw sztucznych, produkowanymi najczęściej z następujących surowców: polipropylen (PP), poliester (PES), polietylen (PE), polietylen o dużej gęstości (PE-HD), poliamid (PA), aramid (A), poliwinylochloryt (PCV).

Rodzaje, właściwości i funkcje tych materiałów zależą od technologii ich produkcji (tabela poniżej). Największe grupy geosynetyków, to gewłókniny, geotkaniny, geosiatki, geokompozyty, geokraty komórkowe i geomembrany.

więcej »

Branża geosyntetyków to duży i lukratywny rynek. Do większych graczy w branży getosyntetyków należą m.in.:

  1. TenCate Geosynthetics: To globalny producent oferujący różne rodzaje geosyntetyków, takie jak geotkaniny, geowłókniny i geokompozyty.

  2. GSE Environmental: Specjalizuje się w rozwoju, produkcji i dystrybucji geosyntetyków, w tym geomembran i geowłóknin.

  3. NAUE GmbH & Co. KG: Niemiecka firma, która produkuje geosyntetyki, w tym geokompozyty, geowłókniny, i geomembrany.

  4. Propex Global: Zajmuje się produkcją różnorodnych geosyntetyków, w tym geotkanin, geowłóknin i geokompozytów.

  5. HUESKER: Niemiecka firma specjalizująca się w geosyntetykach, oferująca produkty takie jak geotkaniny, geowłókniny, i geokompozyty.

  6. Maccaferri: Międzynarodowy producent geosyntetyków, oferujący szeroką gamę produktów, w tym geowłókniny, geokompozyty i geomembrany.

  7. Agru America: Znana firma produkująca geomembrany, geokompozyty, i inne geosyntetyki.

więcej »

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter