Jak zabezpieczyć ściany przed brudem?

Wersja do druku Poleć znajomemu

Pomieszczenia, które są intensywnie używane (korytarze, klatki schodowe, poczekalnie, halle itp) wymagają częstego mycia. Odnosi się to do podłóg ale także do ścian, które pokrywają się kurzem, pyłem i innymi zabrudzeniami. Co zrobić z brudzącymi się ścianami? Jak uniknąć częstego mycia lub odmalowywania ścian?

 

Jeżeli mamy do czynienia z pomieszczeniami produkcyjnymi, w których występuje zapylenie, zadymienie np. przy spawaniu itp. wyciągi nie zapobiegną w 100% osiadaniu na ścianach drobin kurzu i cząstek dymu. Okazuje się, że wyżej wymienione pomieszczenia po kilku miesiącach wymagają gruntownego mycia ścian lub nawet ich odmalowywania. Powoduje to dodatkowe koszty i zabiera czas, gdyż pomieszczenie należy okresowo wyłączyć z użycia.

Innowacyjnym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć tych problemów są farby fotokatalityczne.

Działanie farb opiera się na procesie utleniania fotokatalitycznego. Proces ten powoduje samoczyszczenie powierzchni pod wpływem światła.

Farby fotokatalityczne

Czym są farby fotokatalityczne?

Składnikiem aktywnym wszystkich produktów fotokatalitycznych jest dwutlenek tytanu, nieszkodliwy związek o właściwościach FOTOKATALITYCZNYCH. Fotokataliza to zjawisko umożliwiające reakcje chemiczne lub przyspieszające ich przebieg pod wpływem światła. Farby fotokatalityczne wykorzystują ten proces do utleniania zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych zawartych w powietrzu i osadzonych na powierzchniach elementów budowlanych. Wszelkie zabrudzenia z powietrza są przekształcone w nieszkodliwe azotany i węglany.

Wyjątkowe zalety farb fotokatalitycznych ujawniają się w czasie eksploatacji pomieszczeń lub budynków. Do walorów estetycznych dołączają nowe cechy nieosiągalne w przypadku typowych materiałów. Najważniejsze korzyści i zalety stosowania farb fotokatalitycznych, to:

  • samooczyszczanie powierzchni
    Na wszystkich powierchniach osadzają się zanieczyszczenia z powietrza - cząstki pyłu i mikroorganizmy. Farby fotokatalityczne (samoczyszczące) rozkładają je powstrzymując osadzanie się brudu. Ochrona farby fotokatalitycznej oddala konieczność odświeżania malowanych powierzchni.
  • działanie antybakteryjne i przeciwuczuleniowe
    farby fotokatalityczne hamują rozwój wirusów, bakterii, pleśni i grzybów
  • oczyszczanie powietrza
    farby fotokatlityczne eliminują z powietrza szkodliwe zanieczyszczenia gazowe; ograniczają liczbę zachorowań na choroby cywilizacyjne
  • eliminacja nieprzyjemnych zapachów
    farby fotokatalityczne w kontakcie ze szkodliwymi gazami powodują ich rozkład na związki neutralne związki chemiczne

W przeciwieństwie do produktów farby fotokatalityczne ulegających biernemu "samooczyszczaniu" (polegającemu na obecności powierzchni utrudniającej przyleganie zabrudzeń, np. farby silikonowe, farby z "efektem lotosu"), wyroby fotokatalityczne aktywnie usuwają zanieczyszczenia.

Farby fotokatalityczne z wyglądu i sposobu stosowania farby fotokatalityczne nie różnią się od typowych materiałów malarskich. Farby fotokatalityczne dają gładkie, trwałe, śnieżnobiałe lub barwne, odporne na zmywanie na mokro powierzchnie. Przeznaczone są do malowania elementów budowlanych, w zależności od przeznaczenia - wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczeń.

Farby fotokatalityczne nie wymagają stosowania specjalnych technologii lub sprzętu. Powłoki wykonuje się tradycyjnymi sposobami, przy użyciu pędzla, wałka, packi lub natrysku.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter