Układanie płyt z kamienia naturalnego na balkonach i tarasach

Wersja do druku Poleć znajomemu

Poradnik SOPRO - jak układać płyty łamane na zewnąrz budynku - na tarasach, balkonach.

Płyty z kamienia naturalnego na balkonach i tarasach

Okładziny płytowe na balkonach i tarasach narażone są na deszcz, śnieg, mróz, słońce i wzajemne oddziaływanie tych czynników. Woda przedostająca się do konstrukcji w niezawodny sposób musi zostać z niej odprowadzona, aby uniknąć uszkodzeń, spowodowanych przez mróz oraz uniknąć powstawania wykwitów. Sopro oferuje system drenażowy ze skutecznym systemem szybkiego i pewnego odprowadzania gromadzącej się wody.

Przygotowanie powierzchni

Zaprawę uszczelniającą elastyczną jednoskładnikową Sopro DSF 523 nanieść na istniejący lub wykonany przy użyciu zaprawy wyrównawczej z trasem Sopro AMT 468 powierzchnię ze spadkiem w dwóch warstwach i pokryć nią całkowicie matowo wilgotne podłoże metodą szpachlowania, malowania, natryskiwania lub nanieść przy pomocy wałka.

Wykonanie warstwy drenażowej

Na powierzchnę uszczelnioną zaprawą Sopro DSF 523 rozwinąć matę drenażową Sopro DRM 653, filtrem flizelinowym do góry. W obszarze styku oba rzędy wypustów są założone na siebie (wypust w wypust) i są mocno dociśnięte.
Aby pod konstrukcję przedostawało się możliwie mało wody, maty układane są na ukos do kierunku spadku, przy czym pasmo leżące na pochyłości wyżej musi być nałożone
na matę, leżącą pod nim (reguła łuski). Następnie zaprawa drenażowa Sopro DM 610 może być w odpowiedniej grubości warstwy naniesiona i rozłożona. Dla poprawy przyczepności między zaprawą drenażową a układanymi
płytami należy użyć podkładu przyczepnego elastycznego z trasem Sopro HSF 748.

Fugowanie

Spoinowanie można przeprowadzić z zastosowaniem jednoskładnikowej fugi do kostki brukowej Sopro PF lub fugi epoksydowej, dwuskładnikowej do kostki brukowej Sopro EPF.

Hydroizolacje

Hydroizolacje budowlana to materiały do wykonania zabezpieczania budynku przed wilgocią, wodą i wilgocią powietrza. Hydroizolacja ma na celu zminimalizowanie szkód związanych z wilgocią, takich jak deformacje konstrukcji, korozja, pleśń i nieprzyjemny zapach. Hydroizolacja jest szczególnie ważna w przypadku narażenia elementów budynku na wilgoć, takich jak tarasy, balkony, piwnice, dachy i ściany.

Hydroizolacja może być przeprowadzona w różny sposób, w zależności od rodzaju konstrukcji i miejsca, które ma być zabezpieczone. Najczęściej stosowane materiały do hydroizolacji to:

  1. Folie hydroizolacyjne: Folie te są wykonane z polietylenu, polipropylenu lub PCV. Są one stosowane na dachu, podłodze, w ścianach i na tarasach.

  2. Emulsje asfaltowe: Emulsje te są stosowane w celu zapewnienia szczelności i wodoodporności dachów i fundamentów.

  3. Masy bitumiczne: Masy te są stosowane do uszczelniania rur, kanałów, dachów i balkonów.

  4. Powłoki hydroizolacyjne: Farby te są stosowane do malowania powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak ściany, dachy i tarasy.

  5. Maty bentonitowe, papy, membrany izolacyjne

W przypadku przeprowadzania hydroizolacji budowlanej ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał do zabezpieczenia konkretnego elementu budynku oraz aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących sposobu aplikacji materiału. Warto również zadbać o regularną kontrolę stanu hydroizolacji oraz dokonywać niezbędnych napraw w przypadku wykrycia uszkodzeń.

 1  2  3  Następne » 
do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

  • Aplikacja na androida

Newsletter